Tänasest saavad kõik hääleõigusega pärnakad öelda sõna sekka linna kaasava eelarve rahvahääletusel, kus toetuse nimel võistleb 14 ideed.
Vaadake, millised ideed jõudsid Pärnu kaasava eelarve rahvahääletusele
Kõige rohkem hääli kogunud ideede vahel jaotatakse ära 80 000 eurot. Kui varasematel aastatel on lõviosa kaasava eelarve toetusest läinud ühele projektile, siis tänavu pälvib rahastuse mitu, sest osaleda saavad projektid, mille hind jääb 3000st 25 000 euroni.
Kaasava eelarve konkursile esitati 24 ideed. Komisjoni otsuse kohaselt pääses hääletusele neist 14.
Kaasava eelarve projekti korraldajate hulka kuuluva Marie Rosalie Hanni sõnutsi loobusid kahe idee autorid ise, kuid komisjon praakis välja ka ideed, mis ei olnud hästi ette valmistatud või ei vastanud kaasava eelarve eesmärgile. “Kõrvale jäi näiteks üks äriprojekt,” ütles Hanni.
Linnavalitsuse ettevõtluse spetsialist Toomas Toodu lisas, et ideede ettevalmistamisel tegid nende eestvedajad koostööd linnaaedniku ja planeerijatega, niisiis on hääletusvooru jõudnud ettepanekud läbi töötatud ja kvaliteetsed.
Toodu jutu järgi algab hääletusele jõudnud ideede hind 5000 eurost ja leidub neidki, mis taotlevad suurimat võimalikku summat.
Rahvahääletusele pääsenud ideed
- Pärlimõisa õunapuupark
- Pärnu loovlinnak
- Pärnu muusikute kogukonnakeskus –kultuuriklubi Tempel
- Rattaremondi punktid Pärnu linnas
- V-punkt – Pärnu avalikud joogiveekraanid
- Tõstamaa seikluspark
- Linnaaiad
- Loode-pärnu disc golf’i park
- Jaansoni Sport Park
- Kihlepa külamaja kaugtöötuba
- Lindi disc golf’i park
- Paikuse avalik mänguväljak
- Eesti suurim välijõusaal Pärnu randa
- Ülejõe välijõusaal ja laste mänguväljak
Ettevõtlusspetsialist lisas, et mitme projekti hind on kaasava eelarve konkursil jagatavast summast märksa kõrgem ja ideekonkurss oleks üks osa nende elluviimisel.
“Näiteks kultuuriklubi Templi taasavamise projekti maksumus on üle 100 000 euro,” seletas Toodu.
Ettevõtlusspetsialisti sõnutsi on rõõmustav see, et kaasava eelarve konkursil lööb kaasa mitu osavaldade kogukonda. “Loodetavasti saavad väikestes kogukondades sündinud ideed kohalike seas toetust ja osavaldadeski sünnib kaasava eelarve toel midagi toredat,” lausus Toodu.
Rahvahääletus toimub Volise keskkonnas 28. maini. Hääletusel saavad osaleda vähemalt 16aastased pärnakad, kelle elukoht on Pärnu keskuslinnas või osavaldades hääletuse väljakuulutamise päeval. Igal Pärnu elanikul on võimalik hääletada ühe idee poolt.
Hääletuse jooksvat pingerida ei näe, kuid linnavalitsus avaldab tulemuste seisu järgmisel ja ülejärgmisel esmaspäeval.
Kaasava eelarve abil on Pärnus valminud ekstreemspordikeskus Raba 5, pump track (trikirada) ja Pärnu jõe tervisepark.
Tunamullu Pärnu linna kaasava eelarve konkursil võidu noppinud idee rajada Raekülla Hirve ja Merimetsa tänava nurgale spordi- ja mänguväljak jäi pärast 16 kohaliku elaniku vastasseisu toppama ja selle mõtte elluviimisel on haaranud ohjad linnavalitsus.