L, 28.01.2023

Ettevaatust ⟩ Pärnumaa suplusrandades levib bakter, mis võib põhjustada tervisehädasid

Kati Saagim
Pärnumaa suplusrandades levib bakter, mis võib põhjustada tervisehädasid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pärnumaa randades supeldes tuleb olla ettevaatlik.
Pärnumaa randades supeldes tuleb olla ettevaatlik. Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Terviseamet tuvastas Pärnumaa suplusrandades kooleravibriooni bakteri, mis võib tervisehädasid põhjustada nõrgenenud immuunsusega inimestel ja neil, kelle kehal on marrastusi või haavandeid.

Kokkupuude saastunud veega võib põhjustada oksendamist, kõhulahtisust, haavanakkust, kõrva- ja nahapõletikku ning mädanikke. 

Terviseameti keskkonnatervise osakonna juhataja Leena Albrehti sõnul on veega levivate mikroorganismide levik muutunud aina aktuaalsemaks. Põhjused on seotud nii kliima soojenemise kui ka maailma avatuse ning aina intensiivsemaks muutunud veetranspordi ja inimeste liikumisega. “Kliima soojenedes tõuseb üldine merevee temperatuur, mis loob koos madala soolasisaldusega soodsad tingimused lõuna pool elavate haigusetekitajate liikide levikuks jahedamatesse aladesse, sealhulgas ka Läänemerre ja Eesti rannikule,” selgitas Albreht.

Üheks selliseks liigiks, kelle levik ja arvukus Läänemeres võib suureneda, on vibrioonid. “Tänavuse eriti kuuma suve tõttu on sellised kasvutingimused kestnud pikemal perioodil ning hetkel on tuvastatud kolm vibrioosi haigusjuhtu inimestel. Teistes Läänemere riikides, näiteks Rootsis ja Soomes, on pilt sarnane,“ rääkis Albreht.

Peale Pärnumaa tuvastati vibriobakter Harjumaa, Saaremaa ja Hiiumaa supluskohtades.

Terviseamet alustas vibrioonide uuringuga 2019. aastal. Analüüsitud merevee proovide alusel esineb vibrioone kõigis Eesti supluskohtades, kuid enim Tallinna Stroomi ja Pirita rannas ning Haapsalus Paralepa rannas.

Kooleravibrioone on üle 200 serotüübi, millest ainult serotüübid 01 ja 0139 põhjustavad koolerat ja koolera epideemiaid ning haigusjuhte. Terviseameti avastatud vibrioonide tüvede hulka 01 ja 0139 ei kuulunud, mistõttu on Eestist leitud tüved mittetoksilised, kuid nende suhtes tuleb nõrgema tervisega inimestel siiski ettevaatlik olla.

Märksõnad
Tagasi üles