N, 2.02.2023

Mitu postipunkti suleb peagi uksed

Kristo Niglas
, Reporter
Mitu postipunkti suleb peagi uksed
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kunagises tarbijateühistu majas oktoobrist enam postipunkti pole.
Kunagises tarbijateühistu majas oktoobrist enam postipunkti pole. Foto: Jüri Looring
  • Postipunktide sulgemise üks põhjuseid on mugavamad pakiautomaadid.
  • Postipunktide sulgemine võib mõjutada enim eakaid.
  • Asenduseks pakutakse personaalset kirjakandjat.

Mitu Pärnumaa postipunkti paneb peagi uksed jäädavalt kinni, aga Eesti Post räägib praegu mitme omavalitsusega läbi, sulgemaks neid enamgi.

Kunagi töötas Virtsus Tööstuse tänava tarbijateühistu majas lausa kaks toidupoodi. Üks kuulus ühistule ja teine oli erakätes. Kuna hoone ei vastanud enam nõuetele, ei tohi seal toidukaupa müüa.

See maja ei jäänud siiski tühjana seisma. Sirje Tamme peab seal poodi ja müüb mitmesugust tööstuskaupa, lilli, sekka rõivaid. Kuus aastat on virtsukad sealt kätte saanud oma tähitud kirjad ja pakid. Alla kolme kuu pärast pakib aga Virtsu ainuke postipunkt end kokku.

Tegelikult jääb Lääneranna valla kolmest postipunktist alles üks, Lihula oma. Suletakse veel Varbla postipunkt.

Virtsus ja nähtavasti mujalgi kasutavad postipunkti peamiselt eakad. Sageli tuleb neile pakk sugulaselt või saadavad nad ise kellelegi lähedastest midagi.

Lillede, väetiste ja tööstuskauba kõrval sai postipunktist osta ümbrikke ja marke ning saata pakke.
Lillede, väetiste ja tööstuskauba kõrval sai postipunktist osta ümbrikke ja marke ning saata pakke. Foto: Jüri Looring

Tamme jutu järgi pole paljud eakad kunagi pakiautomaadi juures käinudki. Nad ei oskaks seda kasutadagi. Kiviviske kaugusel kortermajades elavatele pensionäridele on postipunkt olnud ühtlasi lähim koht, kust pakk kätte saada. Pakiautomaat asub senisest postipunktist 1,6 kilomeetri kaugusel.

Kohalik elanik Peeter on Tammega päri. Samal ajal ta mõistab, miks postipunkt kinni pannakse. “Elan selle üle,” kinnitab ta. Nii nagu üle kümne aasta on kodukandis hakkama saadud juuksurita. Peeter lisab, et küll nad tulevad siis varsti toime kooli ja pakkideta.

Tammel poleks midagi selle vastu, kui postipunkt tema kauplusesse alles jääks, kuid talle tundub, et lõplik otsus on tehtud.

Lääneranna vald pole ainus, kus Omniva kaubamärgi all tegutsev Eesti Post sügisest postipunktid suleb. Sama ootab ees Saarde ja Tori vallas. Läbirääkimised on veel pooleli Häädemeeste ja Põhja-Pärnumaa valla ja Pärnu linna esindajatega. 

Omniva postiasutuste kanali juht Piret Heinmets sõnas, et e-kaubanduse tulekuga on inimeste tarbimisharjumused tunduvalt muutunud ning rohkem saadetakse ja saadakse pakke automaatide kaudu, postiasutustes kohapeal kasutatakse teenuseid üha vähem. Ta selgitas, et seetõttu vaatab nende ettevõte ühes omavalitsuste esindajatega üle Pärnumaa posti- ja pakiteenuste korralduse ja teenuste mahud.

Pakke toovad kirjakandjad postipunkti iga päev.
Pakke toovad kirjakandjad postipunkti iga päev. Foto: Jüri Looring

Heinmetsa sõnutsi on nad omavalitsuste esindajatega arutanud, kuidas piirkonna elanikele postiteenuseid edaspidi paindlikult ja mugavalt osutada, võttes arvesse teenuste kasutamise vähenemist postipunktides. Ta selgitas, et samu postiteenuseid saab kirjakandja abiga koju või töölegi tellida. Lisades, et postiasutusest üle viie kilomeetri kaugusel elavatele inimestele on see tasuta, lähemal paiknevatele maksab aga viis eurot.

Mulle tundub, et seal üleval pool üldse ei mõelda inimeste peale.

Sirje Tamme,

Virtsu postipunkti töötaja

Virtsu postipunkti pakile järele tulnud Lääneranna valla sotsiaaltöötaja Maie Ausmeel tõdeb, et tema klientide seas on  postipunktide sulgemise uudis tekitanud segadust ja hämmingut. Tema ise satub postipunkti kuu vältel mõne korra.

Tamme ei kujuta ette, kuidas postiljonid kõikide inimesteni jõuavad. Ta toob näite, et kui tavapäraselt saabub postiljon tema juurde 12–14 vahel, siis on tulnud ette, et pakid jõuavad alles siis, kui ta on poeukse juba lukku keeranud ja hakanud jalgrattaga koju minema. “Mulle tundub, et seal üleval pool üldse ei mõelda inimeste peale,” lausub ta.

Kuna avalikke postkaste tühjendatakse kaks korda nädalas, toovad inimesed kindluse mõttes oma kirjad postipunkti, kuna seal käib postiljon iga päev.

Peeter ei hakka kullerit omale koju kutsuma. Vähemalt mitte seni, kuni ta kõndida suudab. Ta loodab, et vähemalt kirjakaste hakatakse siis tühjendama iga päev.

Kuidas tellida personaalset kirjakandjat?

Helistage telefonil 661 6616 või kirjutage Eesti Posti (Omniva) kodulehe kaudu.

Märkige, mis teenust soovite, ja lisage aadress. Klienditeenindaja võtab teiega ühendust ja lepib kokku teenindamise aja ja koha. Tellimus täidetakse üldjuhul järgmisel tööpäeval, aga mitte hiljem kui kahe tööpäeva jooksul 8–17.

Kehtivad täpselt samad hinnad kui postiasutuses ja maksate ainult ostetavate postiteenuste eest.

Andmed: Omniva

Lääneranna ainuke postipunkt jääb tööle Lihulasse, mis asub raamatukogus ja jätkab tavapärast tööd. Kirjakastide võimalike muudatuste kohta ootab Eesti Post veel vallalt tagasisidet.

Saarde vallas suletakse 1. septembril Tihemetsa ja Tali postipunkt. Kilingi-Nõmme postipunkt jätkab tööd nagu varem. Vähem kasutust leidvatele kirjakastidele üritab postifirma valla abiga leida kohad, kus enam käiakse

Tori vallas suletakse 1. septembrist Sauga postkontor ja Tammiste postipunkt. Sindi postkontor jätkab tavapärast tööd. Kiisa, Taali, Nurme, Sauga Jänesselja 9 ja Tohera kirjakastid kaovad 1. septembril, kuna sealt käib kuus läbi kuni viis kirja, vahel mitte ühtegi.

Kihnu vallas jätkavad Saare postipunkt ja kaks kirjakasti tööd tavapäraselt. Töös on pakiväljastuse lahendus Kihnu saare elanikele, lihtsustamaks e-poodidest saarele pakkide tellimist.

Nagu öeldud, siis Pärnu linna, Häädemeeste ja Põhja-Pärnumaa vallaga läbirääkimised veel käivad.

Mullu ja tänavu on Pärnumaale paigaldatud üheksa pakiautomaati: Kõmsile, Torisse, Tammistesse, Lavassaarde, Varblasse, Virtsu, Lõpele, Koongasse ja Tõstamaale. Sel aastal tuleb automaat Aressegi.

“Edaspidi on plaanis võrgustikku veel laiendada, uute pakiautomaatide asukohad arutame läbi ja paigaldame koostöös vallaga,” selgitas Heinmets, tuues esile, et pakiautomaate annab paindlikumalt kasutada, kuna neile pääseb ligi ööpäev läbi.

Märksõnad
Tagasi üles