N, 2.02.2023

Valla väärikaid ärgitab jõulupidu kodust välja

Silvia Paluoja
, vabakutseline ajakirjanik
Valla väärikaid ärgitab jõulupidu kodust välja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Lääneranna valla väärikate jõulupidu peeti Lõpe klubis.
Lääneranna valla väärikate jõulupidu peeti Lõpe klubis. Foto: Urmas Luik

Lõpe klubi saalis istusid 130 peolisele kaetud laudade ääres väärikas eas Lääneranna valla elanikud, sest algamas oli nende jõulupidu, mis ärgitas kaugemategi külade hingeshoidjaid kord aastas ennast üles lööma ja omaealiste hulka tulema. Veel tühje toole täitsid kohe need, kes saabusid valla tellitud bussiga Virtsu kandist.

"Tee oli halb sõita, sellepärast hiljaks jäimegi," ütles ülikonnas härra.

Pidukleitides daamid kammisid hoolikalt soenguid, enne kui omaealiste vaateulatusse astusid.

Lõpe klubi juhataja, rahvariietes Kristel Rohumägi hoolitses, et lisandunud peolised mugavalt istuma saaksid, ning pidu ülikaunilt jõulukujundatud klubis algas. Esimesena astus rahva ette Lääneranna uus vallavanem Ingvar Saare, kes rääkis jõuluootusest sooviga, et igaühel neist, kellele ta kõneleb, oleks keegi, kellega kokku saada ja maailma asju arutada.

Lääneranna vallavanem Ingvar Saare eakate jõulupeol Lõpe klubis.
Lääneranna vallavanem Ingvar Saare eakate jõulupeol Lõpe klubis. Foto: Urmas Luik

Laval alustasid eeskavaga Vana-Pärnu seltsi lauljad ja pillimängijad. Nende järel esinesid Elma Killingu rahvatantsurühmad, seejärel karmoškamängijad.

"Jõuluvana meile ei jõua, aga igaüks saab teha endale jõulukingituse, päris foto, saalis spetsiaalse fotopeegli ees kas üksi või kellegagi koos ning saata pildi ka lähedastele," seletas Rohumägi ja kiirustas saali, et jõulupeolised asuksid kolme tunni pärast koduteele vaid heade emotsioonidega.

Lõpe klubi juhataja Kristel Rohumägi.
Lõpe klubi juhataja Kristel Rohumägi. Foto: Urmas Luik

Saarde vallas peetakse Surju piirkonna eakate jõulupidu rahvamajas, mille juhataja Aime Villi jutu järgi on aasta lõpus pidulik kokkusaamine ammune tava. Esinevad kohalik rahvatantsurühm Vikkel ja külalisena laulja Anne Velli.

Kilingi-Nõmme klubis peab kolmandal advendil jõulupidu klubi Eakas. Esineb Saarde valla akordioniansambel Õnnela Teearu juhatusel, lauldakse jõululaule ja tantsujalad võetakse alla Toivo Kaikülli muusika saatel.

Tori vallas peeti väärikate jõulupidu jõulukuu teisel neljapäeval Are huvikeskuses. Esinesid Prillitoosi saatest tuttav Reet Linna ja muusik Are Jaama ning tantsupõrandale kutsus Kalev Kaldeni ühemehebänd.

Valla sotsiaaltöö spetsialist Anne Ats ütles, et jõulupeolisi oli ligemale 120 ning nende kohale- ja tagasijõudmiseks korraldati kaks bussiringi, üks Jõesuu ja Tori, teine Sauga ja Sindi suunal.

Kihnu eakad arutavad maailma asju ja saare uudiseid koos noorematega neljapäeviti muuseumis, kus vardaid veeretades toimub üläljõstmine. Väärikate jõulupidu peetakse rahvamajas kolmandal advendil. Kihnu vallavanem Egon Vohu rääkis, et kutsed viivad sihtrühmale koju kooliõpilased, kes seeläbi õpivad kodusaare talunimesid tundma.

Häädemeeste vald tähistas haldusreformijärgset viiendat aastapäeva tänamise, tunnustamise ja ühispeoga Häädemeeste keskkooli võimlas.

Abivallavanem Helve Reisenbuk ütles, et Häädemeeste vallas korraldatakse väärikatele pidu eakate päeval (1. oktoobril) ja toimuvatest jõuluüritustest saavad osa võtta kõik soovijad.

Lääneranna valla väärikate jõulupidu peeti Lõpe klubis.
Lääneranna valla väärikate jõulupidu peeti Lõpe klubis. Foto: Urmas Luik

Põhja-Pärnumaa valla avalike suhete spetsialist Eva Soosaar mainis, et suures vallas tuleb igas piirkonnas oma eakatele mõeldud jõulupidu: Kaismal, Tootsis, Kadjastes, Vändras, Halingas, Suurejõel. Korraldajad on kohalikud rahva- ja kultuurimajad ning vabaühendused.

"Kavad panevad kokku kohalikud kultuuritöötajad ja kuna peod erinevad, otsustab iga korraldaja ise, kuidas seda teha, kas väikese osalustasuga või tasuta," selgitas Soosaar. "Eakate pidudel on pikaajaline traditsioon ja need on igal aastal väga oodatud üritused, et omavanustega kokku saada. Kuid peale selle toimub kõigile mõeldud jõulupidusid ja muid üritusi, millest võivad osa võtta kõik soovijad."

Märksõnad
Tagasi üles