Skip to footer
Saada vihje

Spordi elutööpreemia pälvinud Matti Killing: Eestis on palju neid inimesi, kes seda tunnustust väärivad

Riikliku spordi elutööpreemia pälvis Pärnust pärit teenekas sõudetreener Matti Killing.

Eesti spordi kõrgeima tunnustuse ehk riikliku spordi elutööpreemia laureaat on Pärnust pärit teenekas sõudetreener Matti Killing. 

Killing sai tunnustuse pälvimisest teada hommikul, kui talle helistas kultuuriminister Heidy Purga. “Minister ütles, et tahab olla esimene, kes seda rõõmusõnumit edastab,” lausus Killing. kelle sõnutsi on iga tunnustus meeldiv. “Ju siis olen midagi õigesti teinud. Eestis on palju neid inimesi, kes seda tunnustust väärivad, seekord langes see au mulle.”

Killingu väitel ei tähenda elutööpreemia seda, et nüüd võib loorberitele puhkama jääda. Näiteks tegutseb ta Eesti U-19 ja U-23 koondise juures ja haldab Pärnu Kalevi sõudekeskust.  “Tööd jagub küllaga,” kinnitas ta.

Küsimusele, kas tähtsa tunnustuse saamist on plaanis ka tähistada, vastas Killing, et tüki torti sööb ikka õhtul pereringis ära.

Killing on aastakümneid panustanud sõudmise edendamisse: ehitanud üles Eesti ühe suurema sõudeklubina Pärnu sõudekeskuse Kalev ja juhendanud sadu sportlasi. Peale tippsportlaste on tema käe alt sirgunud arvukalt noori, kelle sportlik taust ja koolitus on aidanud neil hilisemas elus tublide ja tervete kodanikena edukalt hakkama saada.

Aastail 2015–2019 oli Killing Eesti sõudekoondise peatreener, kelle juhendamisel saavutas paarisaeruline neljapaat 2016. aasta olümpiamängudel pronksmedali.

Riigi spordi aastapreemia pälvis pärnakatest veel Kristin Tattar, kes on kettagolfi maailma- ja Euroopa meister. Samuti teenis riikliku aastapreemia olümpialiikumise 100. aastapäeva tähistamise projekti juhtimise ja elluviimise eest Robin Ristmäe.

Kettagolfi Euroopa meistrivõistlused Tallinna lauluväljakul. Pildil Kristin Tattar.

“Riiklikud preemiad on kõrgeim valitsuse tunnustus kultuuri- ja spordirahvale. Preemiate laureaadid on oma valdkonda andnud mõõtmatu panuse ja inspireerinud meie ühiskonda oma mõtete, loomingu ja saavutustega,” ütles kultuuriminister.

Tänavu esitati kaalumiseks 134 kandidaati. “Oli tohutu rõõm näha, et sedalaadi tunnustuse vääriliseks peeti niivõrd paljusid inimesi, kelle südame kutse on arendada Eesti kultuuri ja sporti,” lausus Purga. 

Spordi elutööpreemia suurus on 64 000 ja aastapreemial 9600 eurot.

Preemiad antakse üle Eesti Vabariigi 105. aastapäeva eel, 21. veebruaril teaduste akadeemia saalis koos riiklike teaduspreemiate ja Ferdinand Johann Wiedemanni keeleauhinnaga. 

Kommentaarid
Vaba aeg
Tagasi üles