/nginx/o/2024/08/23/16308557t1h697f.jpg)
Kodutuid abistav mittetulundusühing Pärnu Horisont kogus aastaid Mihkli tänava turvakodu elanikelt remondifondi raha. Niigi peost suhu elavad inimesed maksid üürile lisaks 40 eurot kuus väidetavalt "fassaadi renoveerimise kogusse". Nüüd pole uut fassaadi, ühingut ega enam elupaikagi.
Sellest, kui Pärnu linnavalitsus Horisondiga enne tähtaega lepingu lõpetas, on möödas pisut üle kuu. Mihkli tänava majutusüksuse verandal istub kolmapäeva ennelõunal kuus inimest. Nagu seltskond ise ütleb, istuvad nad sedasi koos iga päev, võtavad päikest ja räägivad juttu. Need päevad on nüüd loetud.
15. juulil, mil linn Horisondiga üürilepingu lõpetas, said elanikud teada, et pikka pidu Mihkli 2a majas neil enam pole. Hoone seisukord on halb, küttesüsteem amortiseerunud ja see ei ole enam köetav. Maja kolitakse enne uut kütteperioodi tühjaks.
Koosistujatel on põletavaid teemasid, mille üle arutada. Mis edasi? Kuhu elama? Kas ikka kõik saavad linnavalitsuselt elamise? Ega ometi kodutute varjupaika pea minema? Miks ei saanud endine üürileandja maja fassaadi renoveeritud, koguti ju aastaid iga kuu 40 eurot remondifondi? Mis sellest rahast sai? Miks pidid nemad maksma kinni supiköögi tarvis kulunud elektri? Kas selle taga on saamatus või pahatahtlikkus?
/nginx/o/2024/08/23/16308562t1h62ba.jpg)
Horisondi lahkumise üle ei näi nad kurvastavat. Läbisaamine oli hea, kuid läbipaistmatud rahaasjad tegid rahutuks. Aga ei rõõmusta nad ka. Painab teadmatus edasise suhtes. “Hea meelega elaksime siin edasi. Saame kõik läbi, oleme nagu pere. Nüüd ei tea, kuhu meid paigutatakse, linna eri otstesse võib-olla ... Ei taha mõeldagi,” ahastas pea kolme aasta eest ootamatult koduta jäänud 79aastane Silvi. Verandal koos istumine ja mõtete vahetamine on päeva lahutamatu osa: hommikul pärast toimetamisi ja õhtul pärast seebikaid.
Küll aga rõõmustas elanikke sel kuul linnavalitsuselt saadud üüriarve. Kätte jääb 50 eurot rohkem. Kui majandada tuleb mõnesajaeurose pensioniga, on see väga suur asi.
/nginx/o/2024/08/23/16308561t1h55a0.jpg)
Mitu Mihkli majutusüksuse elanikku, kellega ajakirjanik rääkis, kurtis, et aastaid maksid nad Horisondile iga kuu 40 eurot remondifondi. Seda raha hakanud koguma juba eelmine Horisondi eestvedaja. Esiti öeldud elanikele, et makstakse uuendatud esifassaadi renoveerimis-laenu tagasi. Selles majas üle kümne aasta elanud Jüri teada oli esifassaadi kordategemise laen tasutud, kuid kogumist jätkati. Kui Jüri Horisondi juhilt Alice Berzinšilt selle kohta küsis, põhjendanud too, et jätkatakse kogumist maja tagumise külje kordategemiseks. Aivargi pärinud kahtlasena tundunud kohustuse kohta, Horisondi juht viidanud eelmise omaniku sõlmitud lepingule.
Praegu elab Mihkli majutusüksuses 24 inimest, mai lõpus oli juttu pea 30st. Kui igalt elanikult koguti remondifondi 40 eurot kuus ja kui arvestada umbes 20 elanikuga, teeb see aasta peale kokku pea 10 000 eurot. Berzinš ning Horisondi majandus- ja toitlustusjuhina tööle asunud Ranno Tohver võtsid Horisondis ohjad enda kätte 2022. aastal, kui ühingu looja ning kauane eestvedaja Ilme Seepere suri. Ja jätkasid remondiraha kogumist.
/nginx/o/2024/08/23/16308560t1h09a1.jpg)
Kui linnavalitsus Mihkli 2a kinnistu Pärnu Horisondile 2021. aastal viieks aastaks üürile andis, pandi selle rendivabalt enda kasutusse saanud ühingule investeerimiskohustus: käesolevaks aastaks pidanuks neil olema kogu maja fassaadi uuendatud. Mai lõpus ütlesid nii Berzinš kui Tohver Pärnu Postimehele, et ühingul ei ole raha sääraseks investeeringuks. Remondifondist juttu ei olnud.
Nüüd aga tunnistas ühingu juhatuse liige Berzinš, et tõepoolest koguti klientidelt remondifondi iga kuu 40 eurot. Miks? Seepeale viitas ta taas eelmisele eestvedajale, kes sedasi asja paika pani, ja nemad jätkasid. Kas oli siis plaan maja tagakülg korda teha? Kuhu see raha läks? Kas eksisteerib mingi renoveerimislaen? “Ei oska öelda,” kordas Berzinš ühetooniliselt. Olgu öeldud, et Berzinš on MTÜ ainus ametlik esindaja.
Üüri maksid Mihkli maja elanikud Horisondile valdavalt sularahas. Suvel 161 eurot.
Üürileping oli Mihkli maja elanikel Horisondiga ja üüri maksid nad valdavalt sularahas. Suvel 161 eurot. Talvel lisandus paarkümmend eurot. Uus olukord, kus linnavalitsusele tuleb teha pangaülekanne, on nii mõnelegi sealsele elanikule keeruline, eriti neile, kelle pension sularahas ukse taha tuuakse. Kõik lepingud, mis MTÜ Pärnu Horisondil elanikega olid sõlmitud, kandusid üle Pärnu linnavalitsusele.
“Horisondi ajal oli elu korraldatud, ega midagi halba taha öelda. Aga tuleb välja, et jäi linnale võlgu: meie maksime Horisondile, tema linnale ei maksnud. Ja arusaamatu, miks pidime maksma kogu maja, kaasa arvatud supiköögi elektri eest,” avaldas Jaanus tagasihoidlikult.
Pahameeleks elanikel põhjusi jagub. Eeskätt rahaasjade üle. Peale salapärase remondifondi jagati tõepoolest kogu maja elektriarve elanike vahel ära. Samal aadressil tegutses ka supiköök ja pakuti toidu kojukande teenust. See tähendab, et elanikud maksid toidu kojukandega seotud elektrikulugi. Nii Tohver kui Berzinš tunnistasid seda mai lõpus antud intervjuus: majas olevat üks voolumõõtja ja eraldi mõõta ei ole võimalik. Tandem heitis kivi hoone omaniku kapsaaeda: linnavalitsus pidanuks vastava muudatuse tegema.
/nginx/o/2024/08/23/16308559t1h041a.jpg)
Pärnu linnavalitsus lõpetas Horisondiga lepingu põhjusel, et ühing ei ole täitnud lepingus määratud kohustusi ja on linnavalitsusele 10. juuni seisuga võlgu pea 20 000 eurot. Tuli välja, et MTÜ on jäänud linnavalitsusele kõrvalkulude katmise eest võlgu, olles ise elanikelt selle eest tasu küsinud. Võlgade katteks pantis linnavalitsus Horisondile kuulunud vara. Pandiõigus on jõus ehk Horisont ei ole võlga tasunud.
On teada, et pärast seda, kui Horisont Mihkli tänavalt välja löödi, ja ajal, kui majas kehtis pandiõigus, murti Mihkli 2a majja sisse. Seda, mis arvatakse olevat säärase tegevuse motiiv või kas midagi kaasa viidi, Pärnu linnavalitsuse meedianõunik Teet Rooaar ei avaldanud. “Oleme teavitanud politseid ega pea täiendavat kommenteerimist mõistlikuks,” ütles ta. Politseist öeldi, et süüteomenetlust ei ole alustatud.
/nginx/o/2024/08/23/16308558t1hdc60.jpg)
Seda, mis Mihkli 2a hoonetest ja kinnistust edasi saab, pole veel otsustatud. Roosaar vahendas, et oodatakse ära tellitud kinnisvaraaudit ja siis otsustatakse, kuidas selle kinnistuga edasi tegutseda. Auditi tulemused selguvad aasta lõpus.
Silvit, Marjut, Aivarit, Jaanust, Üllarit ja Jüri on elu omajagu solgutanud. Solgutab veel. Elanikke hakatakse kolima järgmisel nädalal. Maja loodetakse Roosaare sõnade kohaselt tühjaks saada septembri lõpuks. Elanikele, kes sotsiaalhoolekande seadusest tulenevalt ei ole ise võimelised enda eluruumiprobleemi lahendama, pakutakse Pärnu linnale kuuluvaid eluruume.