Tervise arengu instituut (TAI) ja tervisekassa kutsuvad tänavugi inimesi andma eeskuju ja järgima üleskutset “Septembris ei joo”. Kampaania eesmärk on julgustada inimesi alkoholist puhkama ja veenduma, et pausi pidamine teeb head nii füüsilisele kui vaimsele tervisele ja alkohol ei pea olema igapäevaelu osa.
ÜLESKUTSE ⟩ Olgem septembris kained!
TAI ja tervisekassa toetavad ja innustavad teavitusega kõiki, kes varem on algatuses osalenud, ja kutsuvad nii eraisikuid, sõpruskondi kui organisatsioone pöörama tähelepanu sellele, et lõõgastuda ja rõõmu pakkuvat tegevust nautida saab ka ilma alkoholita. Algatusega “Septembris ei joo” liitumine annab hea võimaluse vaadata üle oma käitumismustrid, võtta aega iseendale ja lähedastele, turgutades sel viisil oma füüsilist ja vaimset tervist.
TAI 2022. aasta uuringu andmetel on Eestis 43 protsenti 16–64aastastest alkoholitarvitajatest pidanud elu jooksul teadlikult tarvitamises pikemaid pause, sealhulgas oli viimase 12 kuu jooksul seda teinud viiendik. Põhjustena tõid inimesed eelkõige esile teadliku otsuse mitte juua ja tervislikud põhjused, kuid nimetati ka “Septembris ei joo” algatust, kellegi eeskuju ja lähedaste survet. Need andmed kinnitavad, et suurel osal inimestest on soov ja valmidus mõneks ajaks alkoholist loobuda.
“Üks alkoholivaba kuu võib parandada enesetunnet ja elukvaliteeti märkimisväärselt ja aidata vähendada tarbitavaid alkoholikoguseid edaspidigi. Tihti ei ole alkoholitarvitamine muud kui juurdunud harjumus, mida on lihtsam muuta teades, et alkoholitarvitamisest peavad samal ajal pausi veel paljud. Eelmisel aastal liitus aktsiooniga juba üle 60 000 inimese,” teatas TAI uimastite ja sõltuvuste osakonna juhataja Anneli Sammel.
TAI andmetel on alkoholi mittetarvitavate täiskasvanute osa viimase kümne aastaga vähehaaval suurenenud. Kui 2012. aastal oli neid üheksa protsenti, siis 2022. aastal 16 protsenti. Mida vähem alkoholi elu jooksul tarvitada, seda suurem on tõenäosus püsida kauem terve ja vältida mitmesuguseid kroonilisi haigusi hilisemas eas.
“Julgustame inimesi “Septembris ei joo” algatusega liituma, et saada teada, milline on enesetunne ilma pikemat aega alkoholi joomata. Alkoholist pausi võtmine on kasulik kõigile olenemata sellest, kui palju keegi alkoholi tarvitab. See on oluline samm enesest hooliva eluviisi poole,” sõnas Sammel.
Näiteks aitab alkoholist loobumine säilitada või saavutada tervislikku kehakaalu, sest paranevad toiduvalikud ja suureneb motivatsioon olla füüsiliselt aktiivne. Alkohol on olemuselt depressant, mistõttu sellest loobumine vähendab ärevust, samuti paraneb une kvaliteet, mälu ja keskendumisvõime.
““Septembris ei joo” annab võimaluse üksteist inspireerida ja toetada oma tervise eest seisma. Inimesed kogevad algatusega liitudes omal nahal alkoholist loobumise positiivset mõju ja saavad olla eeskujuks teistelegi,” lausus Sammel.
Möödunud aastal võttis kampaaniast osa hinnanguliselt 60 250 inimest, mis on kõigi aastate rekord.
Algatust rahastab tervisekassa.