Järelvaadatav Meediapädevuse nädala tähtsündmus toimub Pärnus

Copy
Meediapädevuse nädala tähtsündmuseks on meediahariduse konverents.
Meediapädevuse nädala tähtsündmuseks on meediahariduse konverents. Foto: Viktoria Nahkur
  • Meediahariduse aastakonverentsi ülekannet saab 24.10 vaadata ka veebis Pärnu Postimehe lehelt

Esmaspäeval algas meediapädevuse nädal, sel aastal keskendutakse kriitilise mõtlemise ja digioskuste arendamisele. Neid oskusi on vaja nii igal inimesel enda turvalisuse kui riigi julgeoleku tagamiseks.

Peaminister Kristen Michali sõnutsi on vaja meediapädevust tõsta just riigikaitse ja julgeoleku seisukohalt. "Peame olema teadlikud meid ähvardavatest ohtudest ning tõstma süsteemselt psühholoogilist vastupanuvõimet, et kaitsta end informatsioonilise mõjutustegevuse eest," ütles peaminister. Tema jutu järgi ei pruugi vastase eesmärk alati olla veenda sihtmärki, et valeinfo on usutav. "Piisab, kui tekitatakse umbusaldust ja segadust ühiskonnas. See kahjustab inimeste kriitilist mõtlemist ja usaldust ametlike allikate ning üksteise suhtes, mis lõppkokkuvõttes vähendab ühiskonna julgeoleku tunnetust."

Haridus- ja teadusminister Kristina Kallase ütlust mööda on julgeolek digimaailmas saanud aina olulisemaks ning meediapädevus hõlmab palju enamat kui pelgalt tehnoloogia tundmine. "Meid ümbritsev infoväli on pidevas muutumises ning tehnoloogia areneb kiiremini kui kunagi varem, mistõttu on väga vajalik olla teadlik digimaailma varjukülgedest. Elame ajal, mil desinformatsioon, manipulatsioon ja süvavõltsingud levivad enneolematu kiiruse ja ulatusega ning see mõjutab ka riigi julgeolekut," ütles Kallas. "Kriitilise mõtlemise oskus on võtmetähtsusega, et kaitsta nii ennast kui ka oma riiki."

Meediapädevus tähendab teadmisi ja oskusi, kuidas toime tulla pidevalt muutuvas info- ja tehnoloogiakeskkonnas. See hõlmab kriitilist ja tõhusat suhtluskanalite sisu tarbimist ning oskust ise sisu luua või selle loomises osaleda, olgu tegu teksti, pildi, video, heli või andmetega. Oluline on arvestada intellektuaalse omandi ja hea veebikäitumise põhimõtteid. Meediapädev inimene mõistab eri meedialiike, näiteks traditsiooniline ja sotsiaalmeedia, tehisintellekti lahendusi ning oskab digitehnoloogiat turvaliselt kasutada.

Eestis edendavad meediapädevust asutused ja mittetulundusühingud koondunud ühtseks võrgustikuks.

Teemanädalal kuulutatakse 24. oktoobril Pärnus meediahariduse aastakonverentsil välja konkursi "Otsime parimaid meediapädevuse edendajaid!" laureaadid.

Nädala tähtsündmuse "Meediahariduse konverents 2024: kuidas orienteeruda info virvarris?" ülekannet saab jälgida ka veebist.


Ülemaailmset meediapädevuse nädalat tähistatakse 2012. aastast. Selle algatas UNESCO. Eesti liitus algatusega 2018. aastal.

Meediahariduse konverentsi ülekande kava

10.00 tervitus ja avasõnad

10.10–10.40 ajaloolase David Vseviovi ettekanne "Desinformatsioon on ajaloo eakaaslane"

10.40 arutelu "Kultuuri- ja haridusasutuste roll meediapädevuse arendamisel", osalevad Martin Vällik (Aasta meediapädevuse õpetaja 2023, Tallinna Inglise Kolledži füüsikaõpetaja), Nikolai Ostašov (Noorte Vabamu sisujuht) ja Stiina Koit (Narva Vanalinna Riigikooli raamatukoguhoidja), modereerib Pärnu Postimehe peatoimetaja Siiri Erala

Paus

17.10 meediapädevuse edendajate autasustamine

Tagasi üles