Skip to footer
Saada vihje

Aasta õppija: Ma ei korja endale diplomeid

Pärnumaa aasta õppija Saima Soobard on ennast täiendanud viimased paarkümmend aastat, ja “mitte paberite pärast”.

Eile tunnustati Pärnumaa tublimaid täiskasvanud õppijaid. Aasta õppija tiitliga pärjati tänavu Lääneranna valla lastekaitsespetsialist, 62aastane Saima Soobard, kes end eri koolides harinud viimased paarkümmend aastat.

Äsja aukirja ja tiitli saanud Saima Soobard tõdeb, et tema õppimine algas alles keskeas, kui töökoha vahetusega seoses tuli  esimene karjääripööre. Esmalt asus ta lisateadmisi omandama Rakvere ametikoolis, kuna seda nõudis töö majutusasutuses. Kui  Soobard tõusis selle juhatajaks, läks ta õppima Lääne-Viru rakenduskooli ärijuhtimist.

Kindlasti tasub õppida: see hoiab vaimu värskena ja annab teadmise, et oled vajalik.

Saima Soobard, “Aasta õppija 2024”


Kui majutusasutus uksed sulges, ootas järgmine muutus: Soobardist  sai töötukassa Haapsalu osakonnas juhtumikorraldaja. Uus töö viis naise Tallinna ülikooli sotsiaaltööd õppima. Mõne aja möödudes sundis elu Lihula kodust kaugel tööle käiva naise kodukanti tagasi. "Vallad olid just ühinenud, kandideerisin tekkinud Lääneranna valda lastekaitsespetsialistiks," meenutab Soobard, kes 2018. aasta märtsist tänini selles ametis.

Enesetäiendamise sooviga läks Soobard taas kooli. "Asusin Tartu ülikoolis terviseteaduste aluseid omandama. See oli aastane projekt, mais lõpetasin. Küllap ma sellega seoses nüüd konkursil silma jäingi," arvab Soobard tagasihoidlikult. "Sotsiaaltöö on inimestega ja tervis haakub nii laste kui peredega. Õppima läksin, et inimesi paremini ja rohkem aidata."

Lääneranna valla lastekaitse spetsialist Saima Soobard leiab, et keskeas tasub õppida eriala, millel ennast reaalselt teostada saab.

Saima Soobardi jutu järgi on tema pere, mees ja täiskasvanud tütar aru saanud, et ega pidurdada ole mõtet. "Kui inimene tahab õppima minna, siis ta läheb. Nad mõistsid, et seda on tegelikult vaja. Tütar töötab Tartu ülikoolis ja tema oli selle viimase õppimise puhul hooandja-julgustaja," kiidab Pärnumaa aasta õppija pereliikmest toetajat ja möönab, et töö kõrvalt õppida pole lihtne. "Kindlasti on olnud keerulisi ja raskeid aegu eksamitega. Kõik ei lähe nii libedasti, kui samal ajal ka töötad. Aga alati oli, kellele toetuda.”

Kõik ei lähe nii libedasti, kui samal ajal ka töötad.

Saima Soobard, “Aasta õppija 2024”


Soobard ei kujuta praegu ette, et veel miskit õppima läheks, ent tunnistab, et kunagi Rakveres ametikooli lõpetadeski mõtles: nüüd on kõik. "Siis tuli juhatajakoht ja nägin, et on juhtimise poolt vaja. Ka sotsiaaltööd läksin õppima, ilma et seda plaaninud oleksin. Oli natuke aega ja läksin proovima, kas saan sisse. Kahtlesin, kuna keskkoolist oli palju aega möödas. Siis kutsuti vestlusele ja sealt läks edasi ..." seletab Soobard, kuidas kooli sissesaamise järel tekkis lisamotivatsioon.

Täiskasvanud õppijad ja nende õpetajad said kokku auhinnagalal.

Aasta õppija tiitlist ei teadnud Soobard midagi. Sellest, et midagi on teoksil, sai ta aimu sel suvel, kui talle kirjutas Äripäeva ajakirjanik, kes tegi esimese intervjuu. Seejärel andis Pärnumaa kutsehariduskeskuse täiendus- ja ümberõppe teenistuse juhataja Sirje Pauskar talle tiitlist teada. "Ma ei ole teinud midagi erilist, õppisin enda pärast, mitte et kellelegi näidata, et käin koolis. Töö sundis," tõdeb Soobard ega kujuta ette asuda töölkäimise kõrvalt omandama täiesti uut eriala, sellest midagi teadmata. "Praktika saad koolist, aga teooriat on enne vaja."

Õppima läksin, et inimesi paremini ja rohkem aidata, saada lisateadmisi.

Saima Soobard, “Aasta õppija 2024”


Kõige rohkem teeb Soobardile õppimise puhul rõõmu see, et klassis istuvad kõrvuti eri vanuses inimesed. "Need, kes on tulnud keskkoolist, siis minuealised ja vanemad. Seltskond on hästi kirju olnud ja see on minu arust hästi tore," avaldab aasta õppija ja soovitab küpsemas easki koolipinki naasta.

Ma ei ole teinud midagi erilist, õppisin enda pärast, mitte et kellelegi näidata, et käin koolis.

Saima Soobard, “Aasta õppija 2024”


"Motivatsioon peab muidugi olema. Päris nii, et x-asju õppima minna selles eas ... kas tasub? Sa ei tea, kas tööle saad. Mina nii ei teeks. Ma vaataks, mis erialad mulle meeldivad ja millel ennast reaalselt teostada saaksin. Ma ei korja endale lihtsalt pabereid. Kindlasti tasub õppida: see hoiab vaimu värskena ja annab teadmise, et oled vajalik," julgustab Soobard ja lisab veel ühe tähtsa nüansi. "Koolis saad suhelda väga erinevate inimestega ja hangid väga erinevaid kogemusi."

Kommentaarid
Vaba aeg
Tagasi üles