Pärnus jõe ääres spinninguga lanti loopinud Aleks Maksimenko hiljutine püügipäev jääb kalamehele meelde kogu eluks: hobikalastajal õnnestus veest välja tõmmata üle tosina kilo kaaluv ja siinsetes vetes üliharuldane säga, kes tegi konksu otsas sellist sõitu, et püüdja käed veel järgmisel päeval tunda andsid.
Erakordne kalaõnn ⟩ Kalamees tabas Pärnu jõest piraka harulduse (2)
Tšeburaška-tina ja rohelise silikoonlandi abil kaldalt koha püüdma tulnud mehe jutu järgi käis ridvast ühel hetkel läbi kõva pauk ja algas selline kalamehe ja uimelise duell, mida mäletab veel kaua.
“See oli elu sõit. Järgmisel päeval andsid käed veel tunda,” kirjeldas Maksimenko jõe ääres aset leidnud adrenaliinirohket kahevõitlust vee-elukaga. “Õnneks oli ritv suurema testiga ja kala sai suhteliselt julgelt vähehaaval välja pumbata.”
Kui kaua konksu otsa jäänud saagi kaldale venitamine kestis, ei osanud kalamees öelda, sest kõik toimus kui aegluubis.
Seda, et konksu otsa oli jäänud midagi erilist, Maksimenko kohe kahtlustada ei osanud. Esiti arvas ta, et tabas pirakama latika. “Aga kui ta saba vee peale sain, oli selge, et tegu pole tavalise kalaga,” seletas õngemees, lisades, et saagi aitas tal kaldale tõsta abiline, kes kahvaga assisteeris.
Kaldal selgus, et tegemist on siin kandis üliharuldase sägaga, kelle konksu otsa sattumine oli suur juhus.
“Tegelikult ma teda päris ausalt kätte ei saanud, sest konks oli selja peale kinni jäänud,” avaldas kalamees ja lisas: “Aus oleks olnud, kui ta oleks päriselt võtnud suust.”
Maksimenko arvas, et säga rabas landist mööda või lõi sabaga. “Lant võis ka üle selja joosta ja haakida,” nimetas püüdja mitu võimalust, kuidas vee-elukas konksu otsa sattus.
Tabatud sägapurikal võib olla mitu elu nagu kassil, sest Maksimenkole arvates polnud ta esimene, kes selle eluka veest välja võttis. “Kalal oli selja peal veel vigastusi. Ilmselt on ta olnud ka kellegi teise konksu otsas,” märkis ta.
Kui veest välja tõmmatud säga mõõdetud ja kaalutud, laskis Maksimenko vee-eluka jõkke tagasi, nagu seadus ette näeb, sest tegemist on kaitsealuse liigiga. Nii jääb erakordset kalapüüki meenutama postitus Maksimenko Facebooki mikroblogis AMAKS Fishing.
“Ehk saan mõne uue jälgija,” usub esimest korda kuueaastasena kalavetele kaasa võetud mees, kelle jutu järgi on ta hobile põhjalikumalt pühendunud viimased viis aastat ja satub kalavetele aasta jooksul umbes 150 korda. “Nii erilist saaki pole mul varem olnud. Olen saanud mõne jõe- ja meriforelli. Minu eesmärk on olnud havi, ahven, koha ja turb. Kõik muidugi kaldalt, sest peale spinninguga püügi ma muud moodi kalastamist ei harrasta.”
Tartu ülikooli Eesti mereinstituudi ihtüoloogi Heli Špilevi sõnade kohaselt on säga Pärnu jões väga haruldane saak ja nii suure isendi püüdmine kindlasti erakordne. “Igal aastal meil andmeid säga püüdmise kohta Pärnus polegi. Tavaliselt on meil paar teadet aastas, aga mullu ei saanud me ühtegi,” seletas Špilev, kelle sõnutsi võib säga välja püütud olla rohkemgi, aga kõigist juhtumitest ei pruugi teadlased teada. Maksimenko kinnitusel on samast kohast, kus tema oma haruldase saagi sai, varemgi säga püütud.