Ülejõed ehmatas roheline vesi

Kohalekutsutud päästjad mõõtsid Rääma ojja lekkiva olluse happesisaldust. FOTO: Ants Liigus

Esmaspäeva pärastlõunal sai häirekeskus teate, et Pärnus Ülejõel Tallinna maantee piirkonnas lekib loodusesse soe roheline vesi. Kohale sõitnud päästjad mõõtsid erkrohelise olluse happesisaldust ja kutsusid kohale keskkonnainspektorid.

Keskkonnainspektsiooni Lääne regiooni vaneminspektor Kaie Sakala ütles, et kuigi päästjate mõõdetud rohevee happesisaldus oli normi piires (pH 7), tegi keskkonnakaitsjaid murelikuks loodusesse voolava lekkevee erkroheline värvus.

“Kartsime, et tegu võib olla mürgise keemilise värvainega, ja asusime kohe selgitama, millisest torustikust see võiks lekkida,” rääkis Sakala. “Kui kohale jõudis linnavalitsuse keskkonna peaspetsialist Katri Sutt, kellel oli linna veetorustike kaart, saime teada, et tegu võib olla Fortum Pärnu soojaveetorustikuga.”

Äkki hoopis vetikad

Samal ajal ei välistanud keskkonnaametnikud, et sooja vee on värvinud roheliseks seal vohama hakanud vetikad.

Need hirmud võttis päevakorrast kohale kutsutud Pärnu loodus- ja tehnikamaja mereökoloogia spetsialist Jüri Tenson, kes kinnitas esmast hüpoteesi, et tegu on sooja vee lekkega ja roheliseks muudab vee kemikaal uraniin, mida kasutatakse radiaatorite vee värvimiseks.

Seejärel võeti juba ühendust Fortum Eesti ASi müügijuhi Hillar Nuudiga, kes tunnistas rohelise olluse omaks. Teatades, et viimased kaks päeva ongi Fortum Pärnu elektri- ja soojaenergia koostootmisjaama torustikust seni teadmata põhjusel kaduma läinud kümme kantmeetrit sooja vett ööpäevas.

Roheline peletab vargaid

“Teadsime, et kuskil torustikus on leke, kuid polnud seda veel leidnud,” sõnas Nuut. “Roheliseks on küttesüsteemidesse suunatav vesi värvitud kahel põhjusel: et lekkekohad looduses kiiresti üles leida ja peletada küttesüsteemidest eemale veevargaid, kes, tõsi küll, viimasel ajal pole meile enam märkimisväärseid probleeme tekitanud.”

Varem olevat soojaveetorustikust radiaatorite väljalaskekraanide kaudu siiski sooja vett varastatud.

“Roheliseks muudame soojatorustiku vee loodusele kahjutu uraniini abil,” selgitas Nuut. “Ainet kulub meie soojasüsteemi 3000kandise mahu puhul ainult mõni kilogramm.” Nuut lisas, et aine on keskkonnakaitseliselt litsentsitud, pole veevärvina mürgine ega kujuta endast otsest ohtu inimesele, kes sellega kokku puutub.

Nuut teatas eile, päev pärast torudest vabalt voolama pääsenud vee avastamist, et lekkekohta otsitakse ja see suletakse niipea, kui on leitud.

Kuna lekkevesi valgub Rääma ojja, võib see kahjustada loodust oma kõrge temperatuuri tõttu, mis suvel küünib torustikes 72 kraadini.

“Leke on sedavõrd väike, kümme kanti ööpäevas, et vesi jõuab enne veekogusse valgumist maha jahtuda,” lohutas Fortum Eesti müügivaldkonna juht.

Tagasi üles
Back