“English, please!”: Tahkuranna golfiväljaku ehitusel kõlab inglise keel

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Buldooserikabiinis ei istu tavaline künnimees, vaid just selleks siia lennutatud britt.
Buldooserikabiinis ei istu tavaline künnimees, vaid just selleks siia lennutatud britt. Foto: Ants Liigus

Pärnu linna piirile Tahkuranna valda kesk metsa ja võsa rajatava golfiväljaku staabi ees seisavad kõrvuti Itaalia ja Poola numbrimärgiga autod, sümboliseerides nõnda rahvuste paljusust, kes väljaku valmimisel oma panuse annavad.

90 hektaril laiuma hakkava väljaku projekteeris mainekas soomlasest golfiarhitekt Lassi-Pekka Tilander, kelle jooniste järgi on Eestis varem valminud Saaremaa ja Jõelähtme golfiväljakud.

Projektijuht on Tilanderi kaasmaalane, peatöövõtja, peakontoriga Sitsiilias Catania linnas asuv Nelson & Vecchio Ltd arendusdirektor Kai Hulkkonen. Välitöid juhatab šotlane Gordan Milton. Kokku rassib ühise eesmärgi nimel Eesti ehitusmeeste kõrval umbkaudu paarkümmend välismaalt sisse ostetud võõrtöölist.

Võõr-, mitte odavtööjõud

Kui tavaliselt seostub väljendiga “võõrtööjõud” sõna “odavtööjõud”, siis Tahkuranna golfiväljaku ehitamisel see võrrand ei kehti. Isegi mitte poolakate puhul, kes esmaspäeva hilisel pärastlõunal staabi ees torudega askeldasid. Kaks noormeest pole odavad Poola torumehed, kes palgatud, tasakaalustamaks näiteks Soome arhitektile tehtud kulutusi, vaid kastmis- ja niisutussüsteemide spetsialistid. Oma ala parimad, kes teinud endale nime mitmel pool maailmas golfiväljakuid ehitades.

Nagu ei ole metsast lagedaks raiutud platsil buldooseriga mullahunnikuid siludes edasi-tagasi manööverdanud mees põllult palgatud reatraktorist, vaid hoopis Briti kuningriigi alamast shaper (kujundaja, A. P.).

“Suvaline künnimees ei saa seda tööd teha, sest ta lihtsalt ei oska golfiväljakut kujundada,” selgitas meie oma mees, Nelson & Vecchio palgal projektijuhi ametis olev mullatööde spetsialist Aivar Kester. “Kui sa näed, kuidas ta oma tööd teeb, saad aru, et midagi on siin natuke teistmoodi kui tavaline traktoristi töö.”

Võõrleegionärid, kes kolm nädalat töötavad Eestis ja nädala kodumaal, on end Kesteri andmetel Pärnu majutusasutustes sisse seadnud.

“Nendes apartementides, mitte hotellides,” täpsustas ta. “Mingi raha jääb Pärnusse, käibemaks jääb Pärnusse,” lisas Kester, kelle sõnutsi võidab laiahaardelisest ja mahukast ettevõtmisest kohalik omavalitsuski. Eriti arvestades, et palka saavad mehed, kelle töölepingud ulatuvad mõnest kuust aastani või kauemaks, Lääne-Euroopa hinnakirja ja standardite järgi. “Odavast ei ole siin juttugi,” muigas Kester. Jättes siiski täpsustamata, kui palju sellest 3,5 miljonist eurost, mis radade ehitamiseks ette nähtud, palgafondiks kulub.

Kaadrid otsustavad kõik

Töö tellija OÜ Golferi juhatuse liige Urvo Martensi hinnangul on maailm juba nii globaliseerunud, et rahvusvahelist meeskonda kokku panna polegi nii keeruline, kui arvata võiks.

Läinud nädalal ehitustallermaa oma silmaga üle vaadanud Nelson & Vecchio üks omanikke Gaetano Vecchio nentis rahulolevalt, et Tahkuranna golfiväljaku ehitus on suurepärane näide sellest, kuidas tänu Euroopa Liidule saab välisettevõte Eestis tööd.

Ja ega Martensil kaadrivaliku suhtes väga palju kaasa rääkida olegi. Otsused langetab Nelson & Vecchio juhtkond, keda golfiväljaku ehitamisel esindab välitööde juht Milton. Mees, kelle šoti dialektiga harjumine võttis eestlastest koostööpartneritel omajagu aega.

“Nüüd ma hakkan vaikselt aru saama, alguses oli natuke raske, tal on selline kerge aktsent küljes,” märkis maamõõtja Heigo Nööp. “No see “kerge” on küll väga tagasihoidlikult öeldud,” täiendas Kester. “Alguses mõtlesin küll, et mida ma koolis tegin, kui inglise keelt õpetati.”

Igal juhul olevat Milton “väga viis” ülemus, kes ei pea paljuks töökäske muheda huumoriga vürtsitada. “Võta Briti huumor ja pane see veel ruutu,” iseloomustas Kester Miltoni naljasoont.

Aga nali naljaks, koostööpartnerite valikul lähtutakse Martensi selgitusel põhimõttest, et kasutada tuleb viimasel ajal tipptulemusi saavutanud ettevõtteid ja spetsialiste.

“Et tuua siia ehitamise käigus juba sellist kompetentsi, mis pärast võimaldaks seda kompleksi edukalt majandada, ja et väliskülalistel, kellele see valdavalt mõeldud on, oleks siin mugav,” avaldas ta lootust, et rahvusvaheline meeskond, kes ei tööta entusiasmile, vaid kogemustele toetudes, tagab rahvusvahelise menu.

Tagasi üles