Noorte kirjutatud terviseprojekt toob peagi Raekülla liuvälja

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Raeküla Vanakooli keskuse avatud noortekeskuse noorsootöötaja Piia Karro arvates on rajatava liuvälja puhul eriti tore asjaolu, et jääväljak saab Raeküla kooli lähedusse ja õpilased võivad kehalise tundide ajal siia uisutama tulla. Plats ehitatakse keskuse ja Raeküla staadioni vahelisele alale.
Raeküla Vanakooli keskuse avatud noortekeskuse noorsootöötaja Piia Karro arvates on rajatava liuvälja puhul eriti tore asjaolu, et jääväljak saab Raeküla kooli lähedusse ja õpilased võivad kehalise tundide ajal siia uisutama tulla. Plats ehitatakse keskuse ja Raeküla staadioni vahelisele alale. Foto: Urmas Luik

Projektikonkurss “TEIP” tõi nooremas vanuserühmas esikoha Pärnu Raeküla Vanakooli keskuse (RVK) noorte ideele “Tervislikud talverõõmud Raekülas“, mis näeb ette liuvälja rajamist.

Tervise arengu instituudi (TAI) korraldatud konkursile “TEIP” (“Tervist edendava idee projekt”) laekus tänavu 84 tööd, neist 52 põhikooli ja 32 gümnaasiumi vanuserühmast.

TAI valis välja kuus paremat terviseprojekti, millest iga algatus saab 640 eurot idee elluviimiseks. Peale selle ootab võidutööde autoreid seiklusmatk.

RVK avatud noortekeskuse noorsootöötaja Piia Karro juhendamisel 11–15aastaste kategoorias esikoha napsanud liuväljaprojekt oli tänavu Pärnumaa projektidest ainus, mis konkursil ära märgiti ja rahastuse sai.

“Tervislikud talverõõmud Raekülas“ projekt moodustas mõnusa tervikliku terviseprojekti, mida me konkursile ootasimegi,” kiitis TAI projektijuht Reelika Viitamees. “Väga hästi läbi mõeldud ja detailne töö, mis haarab tervet kogukonda. Noored on leidnud endale toetavad koostööpartnerid. Kokku tuli üks tore algatus, mille tulemust naudivad kõik.”

Rõõmu pakkuv algatus

Esikoha üle rõõmustava Karro jutu järgi on liuvälja mõtte taga punt 13–15aastasi Pärnu õpilasi, kes sel suvel RVK noortekeskusesse sattusid.

“Eks nad linna peal tegevusetusest lonkinud, kuni üks lapsevanem nad minu juurde suunas. Võtsin nad vastu ja nüüd saame igal neljapäeval keskuses kokku,” pajatab Karro, kes õhutas enesele rakendust otsinud mürsikuid oma mõtetest rääkima ja neid kirja panema ettekäändel, et noored mõtleksid välja, mida nad ise igavuse peletamiseks ette võtta saaksid.

Selgus, et ideid pulbitseb noorte peas rohkem kui küll ja kokku koorus peale liuvälja vähemalt kümmekond tõsiselt võetavat mõtet.

“Samal ajal lugesin TAI terviseprojektide konkursist ja ega ma kohe neile rääkinud, et selline võimalus on. Enne suunasin neid ideid asjalikuks voolima: kõik paberile kirja, sõnastus korda. Ja järk-järgult pundis nad seda tegidki. Kui ideed sõnastatud, lükkasin nagu muuseas konkursi üleskutse ette,” meenutab Karro.

Uisuväljak meeldis noortele plaanidest kõige enam, sest mis see värskes õhus rahmeldamine muud on kui tervist edendav tegevus.

Et TAI liuväljaideed lausa esikohaga tunnustab, tuli suure üllatusena. “Oi seda rõõmu, kui neile esikohast teatasin,” naerab Karro. “Hüppasid ja kargasid.”

Kuum tee ja uisutunnid

Seda, et liuvälja algatajate mõttelendu ja tublit pealehakkamist projektiteostusraha kõrval tunnustatakse 450eurose räätsamatkaga, autorid veel ei tea.

Uisuplats peaks RVK ja Raeküla staadioni vahelisele alale tulema jaanuari lõpuks, aga nagu talialade puhul ikka sõltub täpne valmimisaeg ilmataadist.

Liuala ümbritsetakse piiretega, nii jääväljaku kui tara ehitamisel lööb käed külge kogu RVK pere.

Väljaku heakord jääb noorte enda hooleks.

“Neil on kõik väga hoolega läbi mõeldud, kuidas nad väljakut kasutama hakkavad ja välja pakuvad. Muu hulgas on plaanis uisuõpet korraldada ja liuglejatele väljaku ääres kuuma teed pakkuda,” mainib Karro.

Et liuväli rajatakse vana koolimaja taha, on sealt mugav keskusesse lipata ja jalatseid soojas vahetada. Seda enam, et keskusel on palju erinevas mõõdus uiske, mida hakatakse linnarahvale laenutama.

Kuna 640 eurot ei kata kõiki liuvälja ehitamise ja pidamise kulusid, plaanib Karro noorsooprojektile Pärnu linnavalitsusest raha juurde taotleda.

Märksõnad

Tagasi üles