K, 22.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tänavune aasta lind on nurmkana

Raido Keskküla
, veebitoimetaja
Tänavune aasta lind on nurmkana
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Nurmkana.
Nurmkana. Foto: Remo Savisaar

Eesti ornitoloogiaühing valis 2013. aasta linnuks nurmkana, keda tuntakse ka põldpüü nime all.

See väikese kodukana mõõtu lind elab peamiselt kultuurmaastikus ja tegutseb sageli talude, lautade ja muu inimasustuse läheduses. Vaatamata sellele ei teata nurmkanade eluolu kohta kuigi palju, teatas Eesti ornitoloogiaühing.

Eestis arvatakse seda liiki pesitsevat 4000–8000 paari, kuid uuemad loendusandmed näitavad, et nurmkanade arvukus on väga tugevalt langenud.

Alanud aastal on kavas meedia ja loodusõhtute vahendusel nurmkana inimestele tuttavamaks teha ja linnusõprade abiga selle liigi elust rohkem teada saada. Selleks ootab ornitoloogiaühing teateid kohatud nurmkanadest. Seda saab teha aasta linnu kodulehel või nutitelefoniga otse vaatluskohalt.

Nurmkana käekäiku ning talviste salkade ja pesakondade suurust aitab selgitada küsitlusankeet. Samuti on plaanis nurmkanade talvisesse toitmiskohta paigaldada veebikaamerad ja uurida, kes käib nende lindude pesi rüüstamas.

Nurmkana on 19. aasta lind. Aasta linnu valimise eesmärk on tutvustada avalikkusele üht meil esinevat linnuliiki või liigirühma ja kaasata loodushuvilisi aasta linnu uurimise ja kaitse tegevustesse.

Märksõnad
Tagasi üles