Pärnus Rõugu tänaval asuva toimetulekukooli õpetajatel ei tule enam teismelisi ratastoolilapsi sülle võtta, et neid teisele korrusele WCsse viia, sest Pärnu maavalitsuse toel valmis 96 000 krooni maksnud tualetiga pesuruum.
Septembrist alates tegutseb Pillerpalli lasteaiaga samas majas toimetulekukool, kus õpib 24 mõõduka vaimupuudega last vanuses 7-17 aastat, neist seitse on pärit maakonnast.
Saab käsi pesta
Kooli direktor Tiiu Meras näitas esimesel korrusel asuvat kaasaegset invaliididele mõeldud pesuruumi. Esimesel korrusel puudus WC seni täiesti. Vajadusel viisid kasvatajad 60kilost last süles teisele korrusele, kirjeldas Meras.
Uues pesuruumis on dushinurk, kasutatud, ent töökorras mulli-massaazhivann, mille annetas Estonia taastusravikeskus, ja nimelt ratastoolilastele mõeldud käsitugedega WC.
Lasteaiamaja tiib, kuhu toimetulekukool ruumid sai, oli aastaid remontimata. Pärnu linnavalitsus eraldas ruumide korrastamiseks 380 000 krooni ning tänaseks on korda tehtud trepp ja teisele korrusele jäävad klassiruumid.
Lahke käega annetajad
Pärnu Rotary klubi kinkis lastele jõuludeks televiisori, Eesti Telefon tõi kümme arvutit, millel õpilased mängivad.
Arvutimängud arendavad peenmotoorikat, selgitas kooli direktor. Lapsed, kes kätt liigutada ei saanud, on õppinud arvutit sõrmitsema.
Mõõduka vaimupuudega lapsed on valmis õhinaga pühenduma käelisele tegevusele. Koolil on kangaspuudki, millega kootud vaibad näevad välja, nagu oleksid need poest ostetud.
Häid arendamisvõimalusi tõotab füsioteraapiaruum, kus esialgu veel ühtki kaasaegset trenazhööri ei leia.
Vene inimesed on väga südamlikud: venekeelne raadiojaam kogus Ida-Virumaal tasuliste jõuluõnnitluste abil meie kooli treeningusaali jaoks raha. Seda peaks piisama, et muretseda jõumasinaid, lausus direktor.
Meras osutas 14aastasele Iirale, keda treener on kaheksa aastat püüdnud kõndima õpetada. Iira on invaliid sünnitrauma tagajärjel, ta oli ratastoolis ja käis vaid põlvedel. Sel sügisel hakkas ta lõpuks kõndima, rääkis koolijuht rõõmuga.
Puudega lapsi kasvab peale
Lastepuuduse all toimetulekukool ei kannata. Lapsi tuuakse järjest juurde. Tegutseb kolm eesti ja üks vene õppekeelega klass, popitegijaid pole.
Toimetulekukoolil on kavas ehitada tööõpetuse ruumid, et poisid võiksid puutööd teha.
Samuti läheks koolil vaja materiaalset abi. Norra Buskerudi maakond kutsub meie kooli liitpuudega lapsi suusalaagrisse, neile antakse seal riided selga ja suusad jalga. Meil buss on, aga sõiduraha pole, rääkis Meras.
Aidata saaks kooli ka uue bussiga. Nimelt toob puudega lapsed hommikul kogu linnast Rõugu tänava kooli koolibuss, ent see on lagunenud. Merase arvamust mööda oleks koolile hädavajalik õppeköökki, et õpetada kasvandikke toitu valmistama.