Ehtne raha tundub katsudes krobeline

Kui aasta esimesed päevad tõid uudiseid võltsitud 50eurostest, siis nüüd on Pärnus leitud vale-100- ja -200eurone. Et end mitte petta lasta, tasub üles otsida läinud aastal postkastidesse pistetud euro turvaelemente tutvustavad trükised.

Möödunud nädalal Pärnust, Paidest, Tartust ja Viljandist leitud võltsitud 50eurostel oli ühine seerianumber S20175422632. “Soovitame kindlasti kaupmeestel seerianumbrile suuremat tähelepanu pöörata ning 50euroste rahatähtede vastuvõtmisel see üle kontrollida,” rõhutas politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Kristi Kais.

Samuti tuleks tähelepanu pöörata ülejäänud turvaelementidele. “Kõige lihtsam on tuvastada valeraha, vaadates seda vastu valgust: õigel kupüüril näete vesimärki, valerahal see puudub,” õpetas Kais. “Katsuge rahatähte. Valeraha paber tundub katsudes sageli pehme ja see ei krabise nagu ehtne rahatäht. Samal ajal ei tohi paber tunduda liiga läikiv ega sile.”

Mõnd inimest on tabanud ehmatus kaupmehelt vahetusrahana tagasisaadud münte uurides, kui Eesti kontuuri asemel avastatakse sealt lendavad luiged, kotkas või mõni tundmatu nägu. Ometi pole põhjust muretseda, nimelt on euroga liitunud riikides müntidel täpselt ühesugune esikülg ja igal riigil erinev tagakülg, aga maksmiseks sobivad mündid kõigis eurotsooni riikides.

Et vältida valeraha õnge jäämist, soovitab politsei hoiduda suurtest sularahatehingutest vähem usaldusväärsetes kohtades, näiteks vara müümine ajalehekuulutuste kaudu ja turgudel, tehingud juhututtavatega.

Kui tekib kahtlus, et pakutav raha on võltsitud, tuleks võimalusel kontrollida selle ehtsust pangas. Kahtlustades, et kätte on sattunud valeraha, tuleb sellega minna kas politseisse või pangakontorisse.Kuidas kontrollida euro ehtsust

Turvaelementide abil saab rahatähtede ehtsust ise kontrollida.

KATSUGE reljeeftrükki. Rahatähe paber on krobeline ja tugev. Sõrmedega on tunda, et kohati on trükivärv tihedam.

VAADAKE pangatähte vastu valgust, esi- ja tagaküljel peab olema näha vesimärk (akna või värava motiiv ja nimiväärtuse kujutis), turvaniit ja katkendlik number.

KALLUTAGE pangatähte, siis ilmub esikülje hologrammil nähtavale muutuv akna või värava kujutis. Tagaküljel on näha kuldne riba (5-, 10- ja 20eurosel) või muutuva värviga nimiväärtus (50-, 100-, 200- ja 500eurosel).

Allikas: euroveeb
 

Tagasi üles