Nädalavahetus möödub Pärnus Eesti Vabariigi aastapäeva pidustuste tähe all

Vabariigi aastapäeva tähistamine Pärnus eelmisel aastal.

FOTO: Urmas Luik

Sel nädalavahetusel tähistab Eesti Vabariik 101. aastapäeva. Pärnule on 24. veebruari kõrval olulise tähtsusega 23. veebruargi, kuna just selles linnas loeti 23. veebruaril 1918 toonase Endla teatri rõdult esimest korda avalikult ette Eesti iseseisvusmanifest.

Riigi aastapäeva pidustused algavad juba reedel kell 10.30, mil toimub Eesti Vabariigi esimese presidendi Konstantin Pätsi mälestamine tema sünnikohas Tahkurannas Pätsi ausamba juures.

Kell 19 algab pidulik kontsertaktus ja peoõhtu Tõstamaa rahvamajas. Esinevad kohalikud isetegijad ning tantsuga tervitavad Karl Sutt ja Pauliine Mäesalu. Avatakse Eve ja Karmen Kääri loodusfotode ja ilukirjas esitatud eesti luule "Kaunis emakeel" näitused. Pidulikule aktusele järgneb peoõhtu.

Laupäeva keskpäeval asetatakse pärjad vabadussõjas langenute ausamba jalamile Pärnu Alevi kalmistul ja saab alguse rongkäik, mis liigub Riia maanteed mööda Iseseisvuse väljakule. Jalutuskäigule on oodatud osalema kõik soovijad. Kohale palutakse tulla kella 11.45ks. Liiklus on Riia maanteel 11.30–13 liiklus häiritud.

Umbes kell 13 kõlab Iseseisvuse väljakul Eesti Vabariigi hümn ja platsi monumendi trepilt loetakse ette iseseisvusmanifest. Tervitussõnad edastab linnavolikogu esimees Andres Metsoja, kohal on OÜ Frontline sõdurid.

Linnarahva maitsemeeli turgutavad hea toidu festival Grillfest ja Pärnumaa jahimeeste liit, kes pidupäeva puhul pakuvad ulukilihast tooteid.

Vabaduse pargis asetatakse teises maailmasõjas Eesti riikliku iseseisvuse taastamise eest võidelnute mälestusmärgi jalamile pärjad. Toimub Kaitseliidu Pärnumaa maleva pidulik rivistus ja tunnustatakse kaitseliitlasi.

23. veebruari õhtul tuleb kontserdimajas Pärnu linnapea Romek Kosenkraniuse ja volikogu esimehe Metsoja pidulik vastuvõtt ja aktus, kus antakse üle Pärnumaa ja Pärnu linna vapimärgid.

Pärnu noorte vabaajakeskuses avatakse kell 18 näitus "EV läbi noorte silmade" ja kõlab pidulik kontsert.

Pühapäeva hommikul on kõik pärnakad taas oodatud Iseseisvuse väljakule. 24. veebruari päikesetõusul, kell 7.32 toimub Eesti Vabariigi väljakuulutamise monumendi juures pidulik riigilipu heiskamise tseremoonia. Rahvast tervitab linnapea Kosenkranius.

Kell 9 Paikuse põhikooli esisel lipuväljakul lipuhommikul loetakse ette iseseisvusmanifest. Tervituskõned peavad osavallakogu esimees Eero Rändla ja osavallakeskuse juhataja Kuno Erkmann. Lippe ja tuju hoiavad kõrgel kodutütred ja noorkotkad. Esinevad pasunakoor Õnn Tuli Õuele ja naiskoor Sireli koos Paikuse põhikooli lastekooriga.

Keskpäeval avaneb kõigil huvilistel võimalus Pärnus osa saada tasuta tunniajasest giidituurist "Pärnu, Eesti Vabariigi sünnilinn". Ekskursioon hakkab pihta Iseseisvuse väljakul Eesti Vabariigi iseseisvuse väljakuulutamise mälestusmärgi ees.

Linnavalitsus tuletab meelde, et 24. veebruar on kuulutatud lipupäevaks ning kohaliku omavalitsuse ja riigiasutustel on kohustus heisata Eesti riigilipp. Linnavalitsus kutsub kõiki pärnakaid üles heiskama riigilipud nii 23. ja 24. veebruaril.

Tagasi üles