Homme heisatakse märtsiküüditamise 70. aastapäeva puhul leinalipud

Joosep Laik
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Küüditamisohvrite mälestuseks heistatakse homme leinalipud kogu Eestis.
Küüditamisohvrite mälestuseks heistatakse homme leinalipud kogu Eestis. Foto: Kristjan Teedema

Valitsus on justiitsministeeriumi ettepanekul kuulutanud homse ühekordseks lipupäevaks, sest tänavu möödub 70 aastat 1949. aasta märtsiküüditamisest.

Lipupäevadel heisatakse Eesti lipp meie ajaloo oluliste sündmuste või tähtpäevade äramärkimiseks. Märtsiküüditamise 70. aastapäeva on valitsus kuulutanud seekord lipupäevaks, kus lipud heisatakse leinalipuna. Majalipule seotakse leinapäeval leinalint.

Pärnus toimub küüditamise aastapäeval mälestustseremoonia Leinapargis ja küünlad süüdatakse Iseseisvuse väljakul.

Kell 12 Leinapargis algaval tseremoonial läidavad 70 mälestusküünalt küüditamise ohvrid ja Pärnumaa represseeritute ühingu Memento liikmed.

Ürituse juhatab sisse EELK Pärnu Eliisabeti koguduse õpetaja ja Pärnu praostkonna praost Tõnu Taremaa. Küünlad ja pärjad küüditamises kannatanute mälestuskivi jalamile asetavad linnapea Romek Kosenkranius, linnavolikogu esimees Andres Metsoja ja Pärnumaa Memento esindaja Kirsti Portnov. Meenutatakse 70 aasta eest juhtunut ja elu Siberis. Mälestusüritusel esineb ansambel Mõnusalt.

Erakond Isamaa korraldab kell 18 mälestusküünalde süütamise Iseseisvuse väljakul. “Ma kutsun kõiki pärnakaid üles sel õhtul kohale tulema ja süütama küünlad, meenutamaks neid, kelle võõrvõim vägisi oma kodunt kiskus ja külmale maale saatis. Me peame mäletama oma minevikku ja õpetama seda järeltulevatele põlvedele,” ütles Metsoja. Küünlad on korraldajatelt.

Maakonnas sütivad mälestusküünlad Põhja-Pärnumaa ja Lääneranna vallas.

Põhja-Pärnumaal algab mälestustseremoonia Pärnu-Jaagupi rahvamaja kõrval küüditatute mälestuskivi juures kell 11. Meenutatakse ajalugu, koolilapsed esitavad küüditatute mälestuste põhjal valminud lühikese dramatiseeringu, mälestuskivile asetatakse pärjad ja lilled ning süüdatakse küünlad.

Lääneranna vallas Varblas oodatakse küünlaid läitma kurjuse ohvrite mälestuskivi juures kell 14.

Mälestusüritused on pühendatud tuhandetele süüta inimestele, kes kannatasid okupatsioonivõimu inimsusvastaste kuritegude ja terrori all. Küüditamise aastapäeval seistakse selle eest, et toimunut ei unustataks ja midagi sellist kunagi ei korduks.

Märtsiküüditamine oli Eestis 25.–29. märtsini 1949 nõukogude võimu korraldatud küüditamisoperatsioon, mille käigus viidi siit Siberisse üle 20 000 inimese.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles