/nginx/o/2019/08/16/12471189t1h6f29.jpg)
Eesti esirannas Pärnus sündis tänavusuvine puhkajate rekord – 7000 inimest – juuli teise poole kuumal nädalalõpul. Praegu tuleb parematel päevadel rannalisi 600. Ometi on merevesi supluskõlblik.
Veetemperatuur on Pärnu keskrannas püsinud 20 kraadi ligidal ja vesi on vetikavaba. Hoiatuslippe on vetelpäästjad üles tõmmanud hoopis muudel põhjustel.
“Kolmapäeva hommikul oli näiteks laine väga kõrge ja panime hoiatuseks välja punase lipu. Silmale võib selline laine ilus vaadata olla, aga tegelikult on sügav ja tugev, mis isegi surfarid ära väsitab, rääkimata tavalisest puhkajast. Samuti on äikest viimasel ajal palju olnud,” rääkis G4S-i Pärnu rannavalve vanem Kalli Lomp.
Äikese tõttu võib lipu värv päästetornide mastis päeva jooksul mitu korda muutuda. Piisab müristamisest, kui rannavalvurid rohelise või kollase kanga punase vastu vahetavad. “Äikesega ujuja ei pane ohtu üksnes ennast, vaid ka päästjad. Mõni hommik algab igati kena rannailmaga, aga siis tõmbab äike rannamõnude nautimisele kriipsu peale,” jutustas Lomp.
Niisiis on loota, et merevesi jääb enam-vähem ujumiskõlblikuks umbes augusti lõpuni.
Marko Kaasik
Praegune veetemperatuur on nii vetelpääste kui igapäevaste suplejate hinnangul igati sobiv. Päikeseliste päevadega on termomeeter vees näidanud isegi enam kraade, kui on mõõdetud õhusooja. Tartu ülikooli teadur, Pärnu Postimehes ilmuvate ilmaprognooside autor Marko Kaasik andis lootust, et sellise moega ilma jätkub veel kauaks, võib- olla augusti lõpuni. Vihm ja päike vahelduvad tema sõnutsi lähiajal kiiresti, soe püsib päeval 20 kraadi ringis, öösiti 12–15 kraadi vahel. Seega võib august kujuneda mitme aasta keskmisest veidi soojemakski, kuna juulikuistega sarnaseid jaheda õhu sissetunge põhjast ei ole oodata. Niisiis on loota, et merevesi jääb enam-vähem ujumiskõlblikuks augusti lõpuni.
/nginx/o/2019/08/16/12471188t1h5e43.jpg)
Lomp nimetas suplemiskõlblikuks vähemalt 17kraadist vett. Alla selle ei pruugi ujumine enam ohutu olla. Lastel, eakatel ja kehvematel ujujatel võiks tema hinnangul piiri tõmmata isegi kraadi võrra kõrgemale. Oluline on arvestada õhu- ja veetemperatuuri vahetki: kui väljas on väga soe, aga vesi napilt 16–17 kraadi või vähem, võib keha saada šoki ja kui südagi nõrgem, lõpeb veeskäik halvasti. Muidugi leidub talisuplejaid, kes ongi rohkem karastunud, kuid tavaline suvitaja võiks nende piiridega arvestada.
“Kui inimene aga on juba rannas, siis tuleb jälgida rannavalvurite välja pandud infot ja vajadusel üle küsida, mil põhjusel on parasjagu punane lipp väljas,” soovitas Lomp. Randaminekut alles plaanides on kaval uurida ilmaveebe, näiteks ilmajaam.postimees.ee/group-forecast/beach/ või g4s.ee/rannad.
Veetemperatuur supluskohtades