Pole tööd, pole sõpru, pole peret, pole kodu, on ainult võlad ja hirmud – selline on enamiku vanglast vabanenute pagas, kui raudne uks nende selja taga sulgub ja vaba elu taas algab.
Nende aastate jooksul, mil endine ravimisõltlane, nelja lapse ema Terje Viotti vanglas istus, kaotas ta enda sõnutsi kõik. Oma lapsedki. “Pean alustama nullist, alates pastapliiatsist. Mul pole midagi,” sõnas 54aastane Terje.
Terje vabanes vanglast enne tähtaega tänavu aasta alguses. Tegelikult kaotas ta suure osa oma elust juba enne vanglamüüride taha sattumist, elades sõltlasena, kes mõtles üksnes sellele, kuidas ja kust saada juurde ravimeid. Rohunälg pimestas niivõrd, et lasi petuskeemi abil ravimeid tuua isegi oma lapsel.
Vangi läks Terje arstidelt psühhotroopsete ravimite väljapetmiste tõttu. Varasemast oli tal peal retseptide võltsimise eest kehtiv katseaeg ja 2016. aastal mõisteti talle kuus aastat vangistust. Kinnimajas viibis ta natuke üle kolme aasta.
See, et temast sõltlane ja kurjategija sai, on Terje enda pilgu läbi õnnetu lapsepõlve tulemus. Tema elu on saatnud üks traumeeriv kogemus teise järel. Hing on haavu täis. Oma minevikust rääkis naine avameelselt, sest ütles, et on sellega rahu teinud ja alustamas uut elu.
Terje oli 11aastane, kui õemees teda vägistas. Oli sügav nõukogude aeg. Asi pandi suure kella külge ja koolis hakati teda selle tõttu narrima. See muutus nii väljakannatamatuks, et ühel päeval ta ei läinud enam kooli. Kodune olukord oli samuti käest ära. “Perelt ma tuge ei saanud. Siis mul tekkis tohutu hüljatusetunne, tundsin, et mind ei ole kellelegi vaja,” meenutas Terje, kes tüdrukuna oli pahuksis nii iseenda kui seadustega. Ta pandi lastekodusse. Sealt jooksis ta pidevalt ära. Tagatipuks saadeti ta Leningradi alaealiste kolooniasse, pärast kaheksat kuud põgenes sealtki. 15aastaselt paigutati ta Kaagvere internaatkooli.