Sisukord
Uudised
Postimees

Noored pered proovivad õnne: Ostan maja järelmaksuga!

5 min lugemist
“Oleme viieliikmeline pere, kes unistab enda kodust”, “Soovin soetada oma kolmele lapsele päris oma kodu, paika, kust keegi ära ajada ei saaks”, “Meie pere unistus on saada endale oma maja, kus lapsed saaksid aias joosta” – nõnda otsivad sotsiaalmeediasse pandud kuulutuste kaudu kodu need, kes pangalaenule ei kvalifitseeru. FOTO: Shutterstock

Kodu soetamine on paljude perede unistus, milleni vaata et võimatu jõuda. Levinum ja kindlam viis koduostu finantseerida on kasutada pankade teenuseid. Paljudele jääb pangalaen aga kättesaamatuks, sestap otsitakse üha enam võimalust osta elamine järelmaksuga.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

“Oleme viieliikmeline pere, kes unistab enda kodust”, “Soovin soetada oma kolmele lapsele päris oma kodu, paika, kust keegi ära ajada ei saaks”, “Meie pere unistus on saada endale oma maja, kus lapsed saaksid aias joosta” – nõnda otsivad sotsiaalmeediasse pandud kuulutuste kaudu kodu need, kes pangalaenule ei kvalifitseeru.

Mehe ja lapsega praegu üürimajas elav Maarja alustas päris oma maja otsingutega umbes poolteist aastat tagasi. Kuna võimalused on piiratud ja elamist otsib ta just järelmaksuga, pole edasiminekut: Maarja ei ole saanud ühtegi pakkumist.

Nad on mehega 50. eluaastates, Maarja invaliidsuspensionil, abikaasa tööinimene. Pangast neile laenu ei anta, sest vanust on juba omajagu ja sissetulekust pangale samuti ei piisa.

“Neid maamaju, mis seisavad tühjana, lagunevad, on nii palju. Miks mitte neid sedasi müüa?” on Maarja lootusrikas. “Ehitad üles ja tead, et see on tulevikus sinu oma. Keegi sind sealt välja ei aja. Üüripinnal ei tea kunagi, millal jälle pead kolima.”

Samamoodi otsib sotsiaalmeedia kaudu ja järelmaksu võimalusega kodu kolme lapse ema Reena (nimi muudetud, kuna ta ei soovi leheveergudel oma nimega esineda).

Reena sõnutsi on neil mehega kahe peale korralik sissetulek. Elatakse üürimajas, mille eest makstakse aastas üle 6000 euro. Igapäevaelu kõrvalt ei õnnestu aga säästa, et koguda panga nõutud sissemakseks vajalikku kümmet või rohkemat protsenti.

29.05.2020 02.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto