R, 9.12.2022

GALERII ⟩ See näitus ootab külastama iga Pärnu koolilast

See näitus ootab külastama iga Pärnu koolilast
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Pärnu Martensi väljakul avati näitus “Vastupanu nõukogude võimule Eestis 1940–1991”, millega peetakse meeles neid, kes võitlesid kodumaa eest. 

Eesti mälu instituudi teadur-projektijuht ja näituse kuraator Eli Pilve tõdes avakõnes, et kuna tegu on talle südamelähedase teemaga, ei lugenud ta kokku töötunde, mis väljapaneku valmistamiseks kulusid. Näitusega soovib Pilve meeles pidada kodumaa eest võitlejaid, kes südames ei andnud kunagi Eestit ära.

Endiste metsavendade liidu juhatuse liikme Heiki Magnuse kinnitusel on väljanäitus oluline tulevastele põlvedegi. “Koolilapsed peaksid kindlasti seda näitust külastama. Miks mitte ei võiks koolid selle näituse põhjal teha töidki, et ajalooõpetajad saaksid õpilaste teadmisi hinnata,” leidis Magnus.

Sõnas ja fotodes tehakse tagasivaade aega, mil Balti riikide haaramise nõukogude mõjusfääri otsustasid Nõukogude Liit ja Saksamaa omavahelise mittekallaletungilepingu ehk Molotovi-Ribbetropi (MRP) pakti salajase lisaprotokolliga 23. augustil 1939 ning järgmisel aastal punavõim okupeeris Balti riigid ja algasid repressioonid, aga ka vastupanu nõukogude võimule.

Vastupanu kajastava näituse tekstid on koostatud eesti, inglise ja vene keeles. Näitus on olnud üleval Tallinnas Tammsaare pargis ja Haapsalus lipuväljakul. Martensi väljakul saab väljapanekuga tutvuda selle kuu lõpuni, seejärel ootab näitust juba Rapla.

Kõnealuse väljapaneku koostaja on Eesti mälu instituut koostöös endiste metsavendade liidu ja Kaitseliidu Pärnumaa malevaga.

Märksõnad
Tagasi üles