T, 28.11.2023

Sügisel kimbutavad nohu, köha ja kurguvalu on iseparanevad

Pärnu Postimees
Facebook
Comments
Köha-nohu sümptomeid saab leevendada, aga haiguse kestust ravimite ja ravivõtete abil lühendada ei saa.
Köha-nohu sümptomeid saab leevendada, aga haiguse kestust ravimite ja ravivõtete abil lühendada ei saa. Foto: Sander Ilvest

Tartu ülikooli peremeditsiini kaasprofessori Marje Oona sõnutsi on võimalik haiguse sümptomeid leevendada, kuid kestust lühendada ei saa.

Rahvasuus nimetatakse sügisel üha enam levivaid  nohu, köha või kurguvalu külmetushaigusteks, kuid neid ei põhjusta Oona teatel külmetamine, vaid mitmesugused viirused.

Ülemiste hingamisteede viirusnakkus on iseparanev haigus, mille leevendamiseks piisab kodustest ravivõtetest. Mõnikord taanduvad kõik haigusnähud päeva või paari jooksul, enamasti võtab täielik paranemine veidi kauem aega. Haiguse sümptomeid on võimalik leevendada, kuid haiguse kestust ravimite ja ravivõtete abil lühendada ei saa. Erandid on gripp ja COVID-19, mille puhul saab arst kindlate näidustuste korral riskirühma inimestele välja kirjutada vastavat ravimit.

Tartu ülikooli peremeditsiini kaasprofessor Marje Oona
Tartu ülikooli peremeditsiini kaasprofessor Marje Oona Foto: Sille Annuk

Külmetushaiguse sümptomid ei teki kohe, kui viirusega nakatuda. Haigus kujuneb tavaliselt paari päeva möödumisel, ent haigestunud inimene muutub teistele nakkusohtlikuks juba haiguse peiteperioodil. Seega võib nakkusallikaks olla väliselt veel terve inimene.

Viirustesse nakatumise riski saab vähendada, kui vältida lähikontakti haigetega, pesta mitu korda päevas hoolikalt käsi, viibida palju värskes õhus ja tuulutada ruume. Enamiku hingamisteede viirusnakkuste vastu ei ole võimalik end vaktsineerida, välja arvatud gripp ja COVID-19.

Nohu leevendamiseks:

1. Puhastage nina soolalahusega. Apteekides on müügil keedu- või meresoola sisaldavad lahused ja ninaspreid. Limaskesta turse alandamiseks võid kasutada ka apteegis müüdavaid ravimeid (näiteks turset alandavad spreid või tabletid). Need leevendavad küll ninahingamise takistust, kuid ei ravi nohu. Ravimeid tuleb kasutada võimalikult lühikest aega, kindlasti mitte üle seitsme päeva järjest.

2. Nuuskamiseks kasutage ühekordseid taskurätte.

3. Tuulutage ruume ja hoidke toa õhk tavapärasest veidi niiskemana.

4. Pange kuiva õhuga tuppa õhuniisutid või laotage radiaatorile märjad rätid.

5. Selleks et saaksite öösel paremini hingata, kergitage peaalust veidi kõrgemale.

6. Kui nohu ajal pole palavikku, võite julgelt õue minna, sest jahe õhk alandab nina limaskesta turset.

Sagedasemad kurgupõletikku põhjustavad viirused on rinoviirused ning gripi- ja adenoviirused. Koos viirusliku kurgupõletikuga esinevad tavaliselt teisedki viirusnakkuse sümptomid, nagu nohu, köha, palavik, halb enesetunne. Viiruslik kurgupõletik kestab neli–viis päeva ja möödub ilma spetsiifilise ravita.

1. Kurguvalu korral võite võtta kas paratsetamooli või ibuprofeeni.

2. Oluline on väikestes kogustes ja sageli juua, see niisutab kurgu limaskesti. Sobivad nii soojad kui ka jahedad joogid (vesi, sidruni ja meega tee, kanapuljong).

3. Kurku pihustatavad preparaadid ja imemistabletid ei kiirenda haigusest paranemist, vaid leevendavad sümptomeid lühiajaliselt. Kindlasti ei tohi neid ravivahendeid kasutada alla seitsmeaastastel lastel.

Köha põhjus on kõige sagedamini ülemiste hingamisteede viirusnakkus, mis aja möödudes ise paraneb. Antibiootikumidest viirusköha puhul kasu ei ole.

1. Puhastage nina ja hoidke nina kaudu hingamine võimalikult vabana. Köhaärritust võib põhjustada nohusest ninast neelu valgunud sekreet või suu kaudu hingamisest kuivaks muutunud kurk.

2. Tarbige vedelikku. Soe (mitte kuum) jook leevendab kurguärritust ja muudab lima väljaköhimise kergemaks. Võib teha ravimtaimedest teed.

3. Kergitage voodis lamades peaalust veidi kõrgemale. Nii väheneb nohuse sekreedi valgumine neelu.

4. Köhaärritust aitab leevendada mesi või köhasiirup.

5. Köha leevendamiseks võite inhalaatori abil tehtavat veeauru sisse hingata.

6. Määrige rindkerele hanerasva või tehke sooja jalavanni.

7. Köha vastu mõeldud ravimeid tuleks kasutada ainult arsti soovitusel.

Silma limaskestapõletiku korral muutub silmavalge ja alalau sisekülg punetavaks ning võib esineda silmakipitust. Silmapõletiku kõige sagedasem põhjus on viirusnakkus, sel juhul esineb ka nohu ja köha ning silmast tuleb vesist eritist. Viiruslik silmapõletik möödub seitsme kuni kümne päevaga.

1. Peske hoolikalt käsi nii enne kui ka pärast enda või lapse silmade puhastamist.

2. Kasutage silma puhastamiseks pehmet lappi või kosmeetilisi vatipadjakesi, mida on niisutatud puhta keedetud jahutatud veega või apteegist ostetud füsioloogilise lahusega.

3. Silma tuleb pühkida ühes suunas.

4. Igaks pühkimiskorraks kasutage uut puhast lapiosa või uut vatipadjakest, sest silmapõletikud on väga nakkavad!

5. Vahetage tihti käterätte ja padjapüüre.

6. Silmaärritust võivad leevendada silmale asetatud soe kompress või silma tilgutatud kunstpisarad, mida saab apteegi käsimüügist.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles