Alates 13. detsembrist ei tohi Eestis siseveekogude jääle minna. Keeld on vajalik, et veeõnnetusi ennetada ja inimelusid säästa.
Homsest kehtib siseveekogudel jääle mineku keeld
"Vahelduvate miinus- ja plusskraadidega on paljudele veekogudele tekkinud juba jääkiht, aga see on veel liiga õhuke, et inimest kanda," märkis päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Mikko Virkala. "Jääle minek on praegu äärmiselt ohtlik."
Virkala lisas, et turvalisem jää paksus algab kümnest sentimeetrist ja selle tekkimiseks on vaja paar nädalat järjest krõbedamaid miinuskraade.
Jääaluse vee temperatuur on vaid paar kraadi üle nulli. Nii külmas vees suudab täiskasvanu pidada vastu kümmekond minutit, laps veel vähem. Seepärast on oluline selgitada pere pisematelegi talve esimese jää ohtlikkust ja hoida silm peal, et lapsed püsiks jääst eemal, kuniks külm on selle küllalt tugevaks kasvatanud.
Päästeamet palub vanematel ja õpetajatel koolides rääkida lastega jääoludest ning sellega kaasnevatest ohtudest. Kui märkate, et keegi on veekogul hätta sattunud, tuleb viivitamatult helistada 112 ja kutsuda abi.
Jää paksust kontrollitakse regulaarselt. Kui jää on küllalt paks, tühistab päästeamet jääle mineku keelu.
Jääolude kohta leiab infot äpi Ilm+ uuendatud jääkaardi rubriigist ja veebilehelt https://jaakaart.envir.ee/hetkeseis. Samuti saab kaardilt infot uisuväljakute kohta, mida päästeameti kutselised komandod ja vabatahtlikud päästjad hakkavad rajama külmemate ilmade saabudes.