/nginx/o/2025/05/03/16818302t1hc217.jpg)
Juba 18ndat aastat Teeme Ära egiidi all toimuval igakevadise talgupäeval tuldi Pärnumaal kokku ligemale 60 kohas. Ette võeti nii vana kooli koristusaktsioone, aga raamatukogude, külaseltside, sadamate ja teiste kogukonnakeskuste unistuspesades mõeldi ühiselt selle üle, millises Eestis me elame aastal 2050?
Mai raamatukogus toimunud ühisunistamisele kogunenud leppisid kokku, et aastal 2050 on Eesti alles ja Eestis on rahulik. Selles polnud kellelgi kahtlust.
Unituspesas leiti, et 25 aasta pärast on kogukondlikud ja perekondlikud suhted lähedased soojad;
tehnoloogia ja majandus teenivad inimest, mitte vastupidi; materiaalsed väärtused pole peamised, vaid väärtustatakse pere ja suhteid; suhtlus ja suhtumine nii inimeste vahel, tööl kui avalikus elus on heasoovlik ja toetav.
“Huvitav oli ka see, et pea kõik unistajad kirjeldasid Eestist vaiksena, müra oli nende kujutluspildis oluliselt vähem kui praegu,” märkis Mai raamatukogu unistuspesas kaasa löönud Pärnu Postimehe peatoimetaja Siiri Erala.
Ta rääkis, et mõttevahetuses pandi paika, milliseid samme saame säärase Eestini jõudmiseks astuda. “Leidsime, et esmane on võtta aeg maha. Kui nädalavahetusel ootavad tööd-tegemised ees, siis enne nende juurde asumist lõõgastume tunnikeseks kas üksi või oma lähedastega koos,” loetles ta unistamistalgul välja käidud mõtteid. “Seame sisse pidžaamapühapäevad, kus päriselt puhkame. Ja muru lubame niita vaikselt toimetavatel robotniidukitel.”
Mõttetalguid peeti ka Vana-Pärnus, kus kohalike kogukonnaaktivistide eestvedamisel võeti ette Kesk tänava pargi ja Merekalda tänava äärde jääva liumäe kasimine.
Vana-Pärnu elaniku Kerli Kutani sõnutsi unistustalguteks eraldi kokkutulemist ei tehtud ja paarkümmend talgupäeval osalejat vahetas mõtteid ja ideid prügikoristamise ja heakorratööde käigus.