Täna pandi piduliku lindilõikamisega punkt Sopi-Tootsi roheenergia ala ehitusele. 250 meetri pikkune lint ühendas tuulikut number 49 ja päikeseparki.
“Olen korduvalt öelnud, et vähene kodumaine elektritootmine on probleem, aga siin vanadel turbaväljadel on tõestus, et seda on võimalik lahendada. Kümnendikku Eesti elektritarbimist täitev tuule- ja päikesepark on kahtlemata suur elektrijaam, mis toob Eestit energiasõltumatusele lähemale,” ütles energeetika- ja keskkonnaminister Andres Sutt.
Minister tunnistas, et tal on tuulepargiga isiklik seos. Aastatel 2017–2018 oli ta toona veel Eesti Energia nime kandnud ettevõttes regulaatorsuhete direktor ja juhatuse liige. Ta meenutas, et toona sai selle püstitamise nimel võideldud, kuid eduta. Sutt leidis, et võib-olla polnudki see nii halb kaotus, kuna algne planeeritud pargi aastane toodang olnuks 220 gigavatt-tundi. Nüüd, kui park lõpuks valmis, on see kuni 670 gigavatti-tundi, millele lisanduvad päiksepargi pea 70 gigavatti.
Põhja-Pärnumaa vallavanem Madis Koit märkis, et Sopi-Tootsi tuulepargi ja Sopi päikesepargi valmimine on suur samm kogu piirkonnale. “Endine turbamaardla on saanud uue hingamise, vaatab tulevikku ning sellest sünnib otsest kasu ka meie kogukonnale. Taastuvenergia tootmine aitab muuta Eestit rohelisemaks, samal ajal tugevdab ka kohalikke omavalitsusi: toob investeeringuid, loob töökohti ning toetab kogukonna arengut. See on hea näide, kuidas nutikad lahendused ja keskkonnahoid saavad käia käsikäes kohaliku heaoluga,“ ütles Koit.
See on kestlik ja aus mudel, kuidas puhas energia kogu riigi arengut toetab.
Juhan Aguraiuja, Enefit Greeni juhatuse esimees
Enefit Greeni juhatuse esimees Juhan Aguraiuja tõdes, et selliste suurte projektide õnnestumiseks on vaja need väikesteks sammudeks jagada. Sammude astumiseks on aga vaja koostööd. “Taastuvenergia arendamine tugevdab energiajulgeolekut, aitab elektri hinda taskukohasena hoida ning annab tööd kohalikele ettevõtetele. Tootmine toimub siin, investeeringud jäävad siia ning kasu jõuab inimesteni vallaeelarvesse laekuva tuulikutasu kaudu. See on kestlik ja aus mudel, kuidas puhas energia kogu riigi arengut toetab,“ rääkis ta.
Vallal tööstuspargiga suuremad plaanid
/nginx/o/2025/06/10/16912411t1hb716.jpg)
Esialgu plaanis Põhja-Pärnumaa vallavalitsus Sopi-Tootsi energiapargi lähistele tööstusala Tootsi alevikku, kuid nüüd on asjaolud muutunud. Valla eelistab tööstusala rajada hoopis Sopi-Tootsi alajaama lähistele.
Põhja-Pärnumaa vallavanem Madis Koit selgitas, et vallale kuuluvale kinnistule otseliini toomine läheks maksma suurusjärgus miljon eurot ja peaks olema sellisel juhul väga energiamahukas tootmine. Vald peab riigimetsa majandamise keskusega läbirääkimisi, et saada omale umbes 150 hektarit maad alajaama lähistel. Plaan on teha sinna detailplaneering eri suuruses kruntidega, mida tulevikus annaks liita. Mõte on rajada sinna kanalisatsiooni- ja veetorud.
Koidu sõnutsi pole kõik detailid paigas, kas kommunikatsioonid looks vald või ei. Vald on seda meelt, et ala võiks arendada eraettevõte, mis teeks ise investeeringud ja saaks pakkuda täisvalmis lahendust.
Vallavanem loodab, et detailplaneeringu protsess algab tänavu kolmandas kvartalis. Ta ei osanud öelda, kas otsuse langetab praegune volikogu koosseis või tulevane. “Vahet pole, milline on volikogu koosseis, ma tahaks uskuda, et keegi selle vastu pole. Pigem on küsimus ajas: kuidas me jõuame asjaga tegelda, sest meil on üldplaneering ja muud planeeringud ka käsil,” lausus ta.
Koit märkis, et konkreetsete kruntide huviliste otsingud on praegu tagaplaanil. Eesmärk on detailplaneering ära teha ja alles siis saab täpsemaks minna. (PP)
Enne lindilõikamist astus tuuliku kõrvale püstitatud telgis lavale ansambel Bedwetters. 250meetrisest lindist said kõik soovijad omale mälestuseks tüki kaasa võtta.
Ühes tuulikupargiga valmis ala läbiv tee, mis aitab kohalikel paarkümmend minutit kiiremini Tallinna jõuda.
Enefit Green investeeris Sopi-Tootsi tuulepargi ja Sopi päikesepargi rajamisse ligikaudu 400 miljonit eurot. Projekti aitasid rahastada SEB, Euroopa rekonstruktsiooni- ja arengupank, Euroopa investeerimispank.
Sopi-Tootsi tuulepargis toodab elektrit 38 Nordexi tuulikut, mille kõrgus on 241 meetrit ja nimivõimsus 6,7 megavatti. See tuulepark on Eesti suurim ja Baltimaade üks suuremaid.
Päikesepargis on umbes 95 hektaril ligemale 112 000 Riseni paneeli, mille nimivõimsus on 660 vatti.
Tuulikud tarnis ja paigaldas Nordex, taristu ehitasid NOBE, Verston ja Connecto. Päikesepargi partnerid olid Rodina Europe, Energy5, Risen, Sungrow ja Verston. Tuulepargis tegi ehitusjärelevalvet Telora, päikesepargis Infragate Eesti.
Enefit Green korraldab 12. juulil kohalikele elanikele kogukonnapäeva, et kõik huvilised saaksid Sopi-Tootsi roheenergia alaga tutvuma tulla.