Saada vihje

Õigeusu kiriku torni varjavad tellingud

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Pärnu Aia tänava kiriku kellatornis töötavad katusevahetajad puulatvadest kõrgemal.
Pärnu Aia tänava kiriku kellatornis töötavad katusevahetajad puulatvadest kõrgemal. Foto: Urmas Luik

Roheline kattekile varjab Pärnu südalinnas Issandamuutmise kiriku kellatorni, mille varjus ehitusmehed vahetavad sademevett läbi lasknud üle 100 aasta vanust katust, ja möödakäijad ajavad uudishimulikult pea kuklasse.


Kiriku sibulakujulise kellatorni, pikihoone ja tambuuritorni avarii-restaureerimise tellis Eesti apostlik õigeusu kirik, mahuka töö raha 543 264 krooni eraldas muinsuskaitseamet kogudusele riiklikust pühakodade säilitamise ja arengu programmist ning tellimust täidab OÜ Ardis Ehitus.

"Kellatorni katusekate ei ole vettpidav ning konstruktsioonid on niiskusest oluliselt kahjustatud, seega on remont igati õigustatud," kinnitab muinsuskaitseameti Pärnumaa vaneminspektor Nele Rent.

Ehitiste arhitektuurse projekteerimisega tegelev OÜ Frantsiskus koostas 2008. aastal kellatorni katuse restaureerimise projekti ning tänavusest eelarvest jagus toetuse eraldamise põhimõtteid arvestades rahagi. Muinsuskaitseameti pingerea koostajad võtsid arvesse objekti avariilisuse, programmi juhtnõukogus esindatud konfessioonide esindajate koostatud konfessioonisisese pingerea, muinsuskaitseameti eelistused, kultuurilise, arhitektuurilise ja ajaloolise väärtuse ning turistide huvi, omafinantseeringu ja asjakohasuse.  

"SOS on pikalt olnud, kellatorni katus laskis läbi, seda on paigatud, aga torni sees koorub sademevee läbijooksu tagajärjel värv," räägib kiriku asjur Melitina Tammekänd möödapääsmatust remondist 1904. aastal ehitatud pühakojas.

Ardis Ehituse juhataja Indrek Rand, valge kiiver peas, tuleb alla kellatorni neljast küljest piiravaid tellinguid pidi ja ütleb, et päris tipust, risti juurest, avaneb Pärnu panoraam. Sealt on näha, kui roheline on see linn. Omapäi keegi tellingutele ronida ei tohi, maast 30 meetri kõrgusel töötavad Ardis Ehituse kogenud ja kõrgusega kohanenud mehed.  

"Kaks-kolm meest on meil pidevalt tööl, katuse pindala on 120 ruutmeetrit ja see tuleb katta valtsitud vaskplekiga, tööde hulka kuulub puitosade proteesimine," räägib Rand ja näitab kätega, kuidas tahvlid servapidi üksteisele asetada tuleb, et kellatorni katus järgmised 100 aastat jälle vastu peaks.

Aia 5 pühakoja kellatorn peab hiilgama uue katusega paari kuu pärast, tööde lõpetamise tähtaeg on 2. august. Kõrguses tehtavat tööd võivad segada tugev tuul ja vihm, muid takistusi töödejuhataja vastutusrikka tellimuse täitmisel ei näe.

"Kaugemas plaanis on kogu katusepleki vahetus, praegu saab tehtud vaid sibula osa. Aga see oli möödapääsmatu, sest juba aastaid tagasi tegime linnavalitsuse abiga selle torni avariiseisundi akti: plekiosa vahelt puges vesi läbi ja veekahjustused on suured," nendib Pärnu Issandamuutmise kiriku koguduse ülempreester Ardalion Keskküla.

Asjur Tammekännu jutu järgi ei jää kellatorni remondi pärast ükski teenistus pidamata ja kui keegi linna suvekülalistest tahab kirikut seest näha, peab ta selle sooviga astuma Aia tänavalt kiriku kantseleisse.

Muinsuskaitseameti Eesti apostlik õigeusu kiriku pingereas, mis on koostatud mälestiste avariilisust silmas pidades, on Sindi, Paadrema, Uruste ja Jõõpre kirik.

Märksõnad

Tagasi üles