Euroopa noorsootöötajad õppisid Pärnus, kuidas noori kübermaailmas kaitsta

Merilin Cherry
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
„Sotsiaalmeediast tulenevate probleemidega tegelevad tavaliselt õpetajad, perekond ja politsei, aga meie noorsootöötajatena saame ohtudele noorte tähelepanu juhtida ja muresid ennetada,“ seletas projekti eestvedaja ja koolitaja Helin Laane.
„Sotsiaalmeediast tulenevate probleemidega tegelevad tavaliselt õpetajad, perekond ja politsei, aga meie noorsootöötajatena saame ohtudele noorte tähelepanu juhtida ja muresid ennetada,“ seletas projekti eestvedaja ja koolitaja Helin Laane. Foto: Uudo Laane

Euroopa noorsootöötajad õppisid Nooruse majas nädala jooksul tundma sotsiaalmeedia plusse ja miinuseid, et koduriigis noori kübermaailmas ohutumalt toimetama õpetada.

Erasmus+ projekti „Face to Facebook“ raames räägiti arvutiprogrammidest ja mobiilirakendustest, mida koolitundides või noortekeskustes hariduslikel eesmärkidel kasutatakse, samuti küberkiusamisest, libauudistest, vihakõnest, diskrimineerimisest ja eelarvamustest. Osalejatele tutvustati Eestis loodud kiusamisvastast rollimängu „Suurim julgus“ ja uuriti, mida küberkiusamise korral ette võtta.

„Sotsiaalmeediast tulenevaid probleeme lahendavad tavaliselt õpetajad, pere ja politsei, aga meie noorsootöötajatena saame ohtudele noorte tähelepanu juhtida ja muresid ennetada,“ seletas projekti eestvedaja ja koolitaja Helin Laane. „Noored kasutavad sotsiaalmeediat iga päev väga varasest vanusest alates ja täiskasvanute roll on õpetada, kuidas teha seda õigesti ja nii, et sellel oleks positiivne mõju.“

Hispaanlasest koolitaja Antonio Benachese väitel on küberkiusamine ja muud tehnoloogia arenguga seotud hädad aktuaalsed tema kodumaalgi. „Internet ja seadmed avavad väga palju uksi, kuid ühiskond ei jõua tekkivatele probleemidele nii kiiresti reageerida, seepärast tuleb neil teemadel harida laste kõrval vanemaid, õpetajaid ja politseinikke,“ arvas Benaches.

Audru valla noorsootöötaja ja noortekeskuse juhataja Katrin Zagorski tuli koolitusele, et oma tööks põnevaid ideid koguda. „Meie probleem on selles, et lapsi ei saa internetist kuidagi välja. Siiski võime neile midagi kasulikku õpetada siin õpitud mängude ja nutiseadmete kaudu, mida nad muidu aja surnukslöömiseks kasutavad,“ usub Zagorski.

Rumeeniast tulnud õpetaja ja noorsootöötaja Eduard Dumitru meelest on noored sotsiaalmeedia ohtudest küll teadlikud, kuid ei tee midagi probleemide vältimiseks, seepärast läheb inimeste teadlikkuse tõstmiseks vaja riiklikul tasemel juhitud programme.

Järgmiseks tuleb Nooruse maja direktori Uudo Laane sõnutsi projektis „Face to Facebook“ osalenud Eesti, Leedu, Itaalia, Hispaania, Bulgaaria ja Rumeenia noorsootöötajatel koolitusel saadud ideid kodumaal rakendada, harimaks noori sotsiaalmeedia teemadel.

Tagasi üles