Kümned inimesed on lõksus erakonnas, kuhu pole kunagi astunud

15. veebruaril ilmunud lehenumbris kirjutasime, kuidas alaealistena Eestimaa Rahvaliidu noorliikmeks astunud aastaid hiljem ebaseaduslikult erakonda kanti.

FOTO: Andres G. Adamson

Riik avalikustab seadusest tulenevalt äriregistris erakondade liikmete nimed. Tegemist on tugeva õigusjõuga registriga, kust naljalt midagi kustutada ei saa. Aga mida teha siis, kui sinna nimekirja on satutud ekslikult? Kirjutasime veebruaris, kuidas just niimoodi jõudis hulk inimesi Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) nimistusse.

Artikkel kuulatav Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Tuleb välja, et erakonnast väljaastumine on küll lihtne protseduur, mida õnnestub vaevata ID-kaardi toel arvuti taga paari nupuvajutusega teha. Kuid parteisse kuuluvuse ajalugu jääb nähtavaks: sellest ajast selle ajani on ta olnud EKRE koosseisus.

Kõnealuse juhtumi puhul ei ole seaduslikus mõistes erakonda astutud. Kunagisse Eestimaa Rahvaliitu on kantud alaealisena noorliikmeks astunud (EKRE on Rahvaliidu õigusjärglane. Kõik Rahvaliidu liikmed kandusid uude erakonda). Erakonnaseadus näeb ja nägi ka tol ajal ette, et parteisse saab astuda alates 18 eluaastast ja kirjaliku avalduse alusel. Kõik viitab sellele, et noorliikmed on omavoliliselt ja seaduse ees silma kinni pigistades kantud erakonna nimekirja. Justiitsministeeriumi avaliku õiguse talituse nõunik Mariko Jõeorg-Jurtšenko kinnitas veebruaris, et mis tahes avalduse noor inimene alaealisena esitas, 18aastaseks saanuna peab ta uuesti erakonda astumise soovi avaldama. Selliseid avaldusi nende isikute puhul ei eksisteeri.

Osa nii-öelda valeparteilasi (reporter rääkis kümmekonnaga) astus kohe erakonnast välja, kui enda kuuluvusest teada sai. Mõni ei ole seda teinud, sest ei mõista, kuidas saab kuskilt välja astuda, kui sellega pole üldse liitutudki. Ja on arvamusel, et kanne tuleks tühistada. Mõnel ei ole selleks võimalust, näiteks elatakse välismaal. Need, kes välja astusid, on häiritud sellest, et nende nimi jääb erakonnaga siiski seotuks ja kõigile nähtavaks. Näiteks tõi üks allikas (kes endiselt soovib jääda anonüümseks) esile, et tema töö seisneb kliimamuutuste vastu võitluses, millega EKRE vaated üldse ei kattu. “Piinlik oleks, kui mõni kolleeg või keegi teine minu valdkonna inimene tuleks pärast konverentsi ütlema, et ise räägin kliimamuutustest, kuid kuulusin EKREsse,” sõnas ta.

Tagasi üles