Sisukord
Uudised
Postimees

Kui soe on Pärnu rannas merevesi?

2 min lugemist
Kodune termomeeter näitas Pärnu rannas vee pealmise kihi soojuseks 19 kraadi. FOTO: Mailiis Ollino

Kuumalaine saabudes, kui õhutemperatuur on Pärnus tõusnud 27 kraadist kõrgemale, võib keskrannas näha ohtralt päevitajaid, kuid vette kipuvad veel vähesed.

Lapsi ja noori pole jahe merevesi kunagi hirmutanud ja sellise palavusega võibki neid kõige rohkem rannas sulistamas näha.

Keskpäeva paiku rannas ujumas käinud vanapaar kinnitas, et on hullemategi oludega ujumas käidud. Samas kõrval varbaga vett katsunud nooremad inimesed otsustasid aga jaheda vee tõttu supluse seekord ära jätta.

Paljud lehelugejad on huvi tundnud, kui soe Pärnus mere- ja jõevesi on. Ühest vastust sellele küsimusele on raske anda, sest eri asutused mõõdavad veetemperatuuri erineval otstarbel ja meetodil.

Suur osa rannalisi tihkab praegu vaid jalgupidi vette minna. FOTO: Mailiis Ollino

Keskrannaga on sellevõrra lihtsam, et seal mõõdavad veetemperatuuri ainult rannavalvurid, kes alustavad oma hooaega alles 1. juunil. Enne seda tuleb vee soojust hinnata varbaga katsudes või kodust termomeeter kaasa võtta.

Pärnu Postimees üritas koduse veekraadiklaasiga mere- ja jõevee temperatuuri mõõta. Paraku oli selle riistapuuga võimalik mõõta vaid veepinnalt ja tulemus ületas ootusi – nii rannas kui ka Pärnu jõel sõudebaasi juures Rääma ujumiskohas oli veesooja 19 kraadi ringis. See tulemus oli aga petlik, sest ise järele proovides võis tunda, kuidas sooja pealiskihi alt uhkas karget jahedust.

Pärnus asuvad juunist tööle G4S rannavalvurid. Ettevõtte pressiesindaja Reimo Raja teatel mõõdetakse suvekuudel veesooja ühe meetri sügavuselt neli korda päevas kindlatel aegadel. Suplemisoludest teavitatakse vetelpäästetornis lehvivate eri värvi lippudega.

Suur osa rannalisi tihkab praegu vaid jalgupidi vette minna. FOTO: Mailiis Ollino

Roheline lipp tähendab, et suplemine on ohutu ja veetemperatuur üle 18 kraadi. Kollane annab teada, et suplemine võib olla ohtlik lastele, eakatele ja kehvadele ujujatele ning veetemperatuur on 16–18 kraadi. Punane lipp teatab suplemise ohtlikkusest kõigile ning võib olla heisatud nii jaheda merevee kui ka raskete ilmaolude või keskkonnareostuse pärast.

Keskkonnaagentuuri pressiesindaja Valdo Jahilo jutu järgi mõõdavad riigi ilmateenistuse automaatjaamad veetemperatuuri põhjakihis ja kuus korda minutis. Operatiivandmebaasist jõuavad ilmateenistuse kodulehele tunni keskmised andmed.

Pärnumaal asuvad rannikujaamad Pärnu sadamas ja Häädemeestel. Pärnu sadamas mõõdeti viimaste päevade kõrgeim veetemperatuur, 16,5 kraadi, pühapäeva õhtul, pärast seda on see langenud. Häädemeestel oli samal ajal veetemperatuur 16,8 kraadi.

Seotud lood
18.02.2020 19.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto