Laulu- ja tantsupeo Pärnumaa kuraator Alli Põrk ulatas kausi pudruga meestele, kes tõstsid taldrikule juba mitmenda portsu. Seda ei saanud neile pahaks panna. Tihti öeldakse, et mehed söövadki rohkem. Ent toeka sooja õhtusöögi olid need mehed välja teeninud, sest just nemad ärkavad iga päev kõige varem ja uinuvad viimasena, olles laulu- ja tantsupeotule valvsad tehnikud.
Jaak Kortel, Lembitu Valdmets, Hannes Plinte, Ott Lehtmets ja Urmas Jõesoo istuvad sama laua taha, kook söödud ja kohv joodud, vaadates aknast tugevat hoovihma ja valmistudes kontserdi lõpuks. Nende paus on just etenduse ajal, mil teised pidutsevad. Tule tulemise tehnilise meeskonna liikmed on konkreetsed ja ütlevad kohe alguses, et nemad ei võta sõna kultuuri ega programmi asjus. “Meie tagame, et tuli põleks,” teatas Valdmets.
Mehed rääkisid, et kogu aeg põleb kolm tuld. Vahel on neid kaks: enamasti just praamidel, kus rohkem pole lubatud. Tuli püsib tõrvikus keskmiselt kaks tundi. Enda kätega valmistatud laternates võib leek põleda üle 24 tunni. “Ja siis inimesed küsivad: kas tõesti ei kustu tuli ära?” meenutas Kortel, kes vastab seepeale: “Ei kustu, kui oskad teostust ette mõelda.”
Tule peremeeste sõnutsi ei teki olukorda, kus tuli võikski ära kustuda. Isegi üle mere sõites ei juhtu midagi. Laternas on tuli alati olemas. Just Kortel on see, kes peab mõtetega ülejäänud seltskonnast kaks–kolm sammu ees olema. “Olen rääkinud kuraatoritega ja kogu asi jookseb mul peas,” lisas ta.