Tänavune aasta lind on tuttpütt

Copy
Selle aasta lind on tuttpütt.
Selle aasta lind on tuttpütt. Foto: Kalmer Lehepuu

Alanud aasta lind on tuttpütt. Euroopa ühe erakordsema välimusega veelind äratab tähelepanu omapärase kevadise pulmamänguga.

Tuttpütt (

Podiceps cristatus

) on huvitava välimuse ja käitumisega veelind, kelle kohta on teadmised seni veel tagasihoidlikud. Siiski ei saa märkamata jätta tuttpüti omapärast varakevadist pulmamängu, milles vanalinnud graatsiliselt nokad vastakuti liiguvad, aeg-ajalt end vees püsti ajavad ja teineteisele veetaimi ulatavad.

Tuttpüttide pulmamäng.
Tuttpüttide pulmamäng. Foto: Roger Erikson

Ornitoloogiaühingu teatel on tuttpütt Eestis roostunud lahesoppide ja suuremate järvede tavaline haudelind. Tuttpütid jõuavad meie maile aprillis, kohe pärast jää sulamist. Lääne- ja Lõuna-Euroopasse talvitusaladele lahkuvad nad oktoobris. Ent kui jääolud lubavad, jääb väike osa tuttpütte talvituma siinsele rannikule.

Peale tuttpüti elavad Eestis hallpõsk-pütt, sarvikpütt, väikepütt ja mustkael-pütt – kõiki neid liike tutvustab ornitoloogiaühing teema-aasta jooksul. Huviliste ja vabatahtlike abil kogutud andmetega saavad ornitoloogid täpsemaid teadmisi püttide leviku ja arvukuse kohta riigis ja aitavad korraldada püttide kaitset.

Tuttpüti aastal korraldab ornitoloogiaühing loodusõhtuid ja -retki aasta linnu elupaikadesse, digikultuuri aasta toob sügisel kaasa arvutijoonistuste võistluse. Sündmustega saab end kursis hoida ühingu veebilehe vahendusel.

Tuttpütipojad vanalinnu seljas.
Tuttpütipojad vanalinnu seljas. Foto: Kalmer Lehepuu

Ornitoloogiaühing on aasta lindu valinud 1995. aastast. Eesmärk on tutvustada avalikkusele üht Eestis esinevatest linnuliikidest või liigirühmadest, samuti kaasata loodushuvilisi valitud liigi uurimisse ja kaitsesse.

Aasta linnu projekti toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Tagasi üles