N, 8.12.2022

Riik ei pea vajalikuks Läänemere kunstisadama sihtasutuses asutajana osaleda

Raido Keskküla
, veebilehe toimetaja
Riik ei pea vajalikuks Läänemere kunstisadama sihtasutuses asutajana osaleda
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Läänemere kunstisadama projekti 3D-projektsioon Pärnu jõe vasakkaldal.
Läänemere kunstisadama projekti 3D-projektsioon Pärnu jõe vasakkaldal. Foto: Pärnu uue kunsti muuseum

Kultuuriministeerium kinnitas, et igati tunnustab algatust rajada Pärnusse Läänemere kunstisadam, kuid kaalutluskoht on see, mil moel ministeerium kavandatava kultuuriobjekti rajamisel ja juhtimisel osaleb.

Kultuuriminister Tõnis Lukas kordas varasemat seisukohta, et riik kaalub praegustes tingimustes väga põhjalikult sihtasutustes osalemist.

“Kuna kunstisadama puhul on tegemist kohalikku elu kujundava algatusega, ei pea riik vajalikuks sihtasutuses asutajana osaleda,” vahendas ministeeriumi seisukohta kommunikasiooniosakonna juht Meelis Kompus. “Küll aga kehtib endiselt lubadus panustada investeeringusse ja selle panusega seoses on kultuuriministeerium hea meelega nõus nimetama sihtasutuse nõukokku oma esindaja.”

Kompuse sõnade kohaselt on summadest on praegu pisut vara rääkida, kuna see sõltub riigieelarvest.

“Kinnitame aga, et kultuuriministeerium on valmis projektis osalema rahastajana, kui sihtasutuse üks asutajatest on Pärnu linn,” rääkis ministeeriumi esindaja.

Paraku pole pärast ministeeriumi seisukohavõttu Pärnu linnavalitsusel võimalik täita viimasel linnavolikogu istungil neile antud konkreetset ülesannet: asutada koos kultuuriministeeriumi ja uue kunsti muuseumiga sihtasutus, mille peaülesanne on Läänemere kunstisadama väljaehitamine.

Linnavalitsuse meedianõuniku Teet Roosaare teatel saatis linnapea Romek Kosenkranius kultuuriministrile kirja, milles palutakse seisukohta sihtasutuses osalemise kohta 28. septembriks.

“Ootame ministri ametliku vastuse ära ja kui see on eitav, peame uuesti minema volikogu ette,” selgitas Roosaar.

Pärnu linnavolikogu korraline istung on kavas pidada 15. oktoobril.

Uue kunsti muuseum tahab Pärnu Kesklinna silla kõrvale kavandatava Läänemere kunstisadama esimese etapi valmis saada tuleva aasta 1. oktoobriks. Vastava projekteerimis- ja ehituslepingu allkirjastasid ehitusfirma YIT Eesti ja uue kunsti muuseum juba augusti keskpaiku.

Riigi tugiteenuste keskus on varem andnud teada valmisolekust panustada Läänemere kunstisadama ehitusse ligemale kaks miljonit eurot. Samuti on Pärnu abilinnapea Meelis Kukk kinnitanud, et selle aasta eelarves on 535 000 eurot kunstisadama ehituseks olemas.

Projekti eesmärk on kunstisadama esimese etapi ehk põhimahu valmimine, selle raames kerkib Pärnu jõe kaldale peahoone ja ujuvalusele tuleb Eesti rahvuspaviljon. Peale selle luuakse külastajaprogramm ja ekspositsioon.

Kunstisadam – peamaja Pärnu Kesklinna silla juures jõe vasakkaldal ja kümme ujuvpaviljoni jõel – peaks plaani järgi valmima 2022. aasta keskpaigaks.

Märksõnad
Tagasi üles