N, 8.12.2022

Linnapea: Pärnut ei tohi kunstisadama projektiga üksi jätta

Raido Keskküla
, veebilehe toimetaja
Linnapea: Pärnut ei tohi kunstisadama projektiga üksi jätta
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 7
Pärnu linnapea Romek Kosenkranius avaldas lootust, et järgnevate nädalate jooksul tuleb selgus ja siis saavad asjaosalised otsuse vastu võtta.
Pärnu linnapea Romek Kosenkranius avaldas lootust, et järgnevate nädalate jooksul tuleb selgus ja siis saavad asjaosalised otsuse vastu võtta. Foto: Mailiis Ollino

Eilsel Pärnu linnavolikogu istungil andis linnapea Romek Kosenkranius volinikele ülevaate Läänemere kunstisadama sihtasustuse loomise seisust, nentides, et linn ei saa kogu vastutust selle projekti eest enda kanda võtta ja ainuke võimalus on see valmis ehitada koos riigiga.

Linnapea tõdes, et Läänemere kunstisadama idee on suurepärane ja ta pooldab seda igati, kuid muretseb sellepärast, kuidas kultuuriministeerium projekti suhtub.

Meeri sõnade kohaselt pole siinne kunstisadam riigi vaates kallis objekt. Riiklikult olulised kultuuriobjektid Eestis on senini olnud näiteks Kumu ja ERM: Eesti kunstimuuseumi (Kumu) ehitamine Tallinnas läks maksma 656 miljonit Eesti krooni ehk alla 50 miljoni euro ja Tartusse kerkinud Eesti Rahva Muusemi (ERM) ehitati 64 miljoni euro eest.

“Kui me räägime nüüd Pärnu kunstisadamast, siis selle maapealne osa maksab kolm miljonit. Ilma kaldakindlustuseta,” selgitas Kosenkranius.

Linnapea arutles edasi, et kaldakindlustus peaks maksma umbes miljon eurot ja kui lisada sinna veel need kümme jõele tulevat laeva ja ujuvplatvormi, võib viimaste ehitamine minna maksma umbes neli-viis miljonit eurot.

“Ehk me räägime kusagil kaheksast miljonist või veidi suuremast summast,” võttis linnapea kunstisadama arvatava hinna kokku.

“Riik on kogu aeg toonitanud, et kunstisadam ei ole ainult kohalikus mastaabis, vaid terve Eesti ja kogu Läänemere regiooni mõistes väga oluline kultuuriline objekt,” rääkis Kosenkranius. “Minu meelest on väga ebaõiglane panna kogu finantsvastutus Pärnu linna õlgadele.”

Kosenkranius rõhutas, et riikliku tähtsusega kultuuriobjekti puhul peaks riik osalema kogu kunstisadama kompleksi ehituse rahastamisel ja asutuse ülalpidamiskulude katmisel, nagu ta seda teeb ERMi või Kumu puhul.

“Me oleme kultuuriministeeriumilt saanud mitu korda sõnumi, et see on oluline objekt ja nad toetavad seda, kuid me ei näe riigilt kogu tervikliku projekti rahastust. Vaid ühe laeva ja hoone ehitamise toetuseks on järgmise aasta riigieelarve projektis pool miljonit eurot,” rääkis linnapea.

Kosenkranius tõi taas näiteks Kumu ja ERMi ehituse, mida rahastas riik, ei Tartu ega Tallinn pidanud eeltingimusena võtma kohustust muuseumi ülal pidada.

“Olen nõus, et Pärnu linn peab panustama sellistesse projektidesse, kuid mind hämmastab suhtumine, et kui linn tahab riiki kultuuriministeeriumina selle asutajaks, siis peab linn võtma kohustuse tasuda kõik kulud, mis selle asutuse ülalpidamisega seotud,” rääkis Kosenkranius.

Kultuuriministeerium on väljendanud valmisolekut osaleda Läänemere kunstisadama projektis sihtasutuse Pärnu Muusem kaudu, kuid ühtlasi pidanud vajalikuks ühiste kavatsuste protokolli sõlmimist ministeeriumi, Pärnu linna ja uue kunsti muuseumi vahel, sätestamaks, et kuni kunstisadam ei ole isemajandav, katab selle tegevuskulud linn.

Pärnu linnapea soovib, et riik osaleks selles projekti tarvis loodavas ühisasutuses võrdse partnerina, kuhu riik samuti raha panustab, ja ühtselt kantakse riskid, kui praegu tehtud arvutused ei ole tegelikkusega kooskõlas.

“Ma olen mures ja pean tunnistama, et praegu see sihtasutuse moodustamine ei liigu kuidagi,” nentis meer.

Kultuuriministeerium andis päev enne linnavolikogu istungit teada, et Pärnu muuseumi nõukogu arutab osalust Läänemere kunstisadama projektis oktoobri lõpus.

“Ootame siis ära oktoobri lõpus toimuva Pärnu muuseumi nõukogu seisukoha sihtasustuses osalemise kohta,” rääkis Kosenkranius. “Loodan väga, et järgnevate nädalate jooksul tuleb selgus ja saame otsuse vastu võtta.”

Kosenkranius avaldas volikogu kõnepuldist poolehoidu linnavolinik Eino-Jüri Laarmanni ettepanekule kutsuda Läänemere kunstisadamaga seonduvaga arutamiseks kokku erakorraline istung. Mõistagi pärast seda, kui Pärnu muuseumi nõukogu on seisukoha teatavaks teinud.

Märksõnad
Tagasi üles