Vähemalt kuue nakkusjuhtumiga koroonakoldeid on kodumaakonnas kuus: lasteasutus, kolm ettevõtte kollet ja nüüd lisandus kaks tutvusringkonna kollet, kus “tänu” viiruselevitajale nakatus vastavalt kuus ja seitse inimest.
Terviseameti Lääne regiooni juhi Kadri Juhkami sõnutsi on täna-homme kavas laustestimine ühe Pärnu tootmisettevõtte osakonnas, kus esinenud harvu nakkusjuhtumeid. “Testime ligemale pooltsadat töötajat,” täpsustas Juhkam.
Piirangud annavad loodetavasti millalgi leevendust, aga vaba elu meil paar kuud kindlasti ei tule.
Kadri Juhkam
Nakatumine on maakonnas küll langustendentsis, ent kummi ei tohi Juhkami arvates lõdvemaks lasta. Terviseametnik tõi näiteks Hiiu- ja Läänemaa, kus nakatumine oli kaua Eesti madalaim. “Praegu kasvab seal nakatumine hüppeliselt, nii et pole mõtet hõisata,” nentis Juhkam ja lisas, et koroona-aasta on temast pessimisti teinud. “Piirangud annavad loodetavasti millalgi leevendust, aga vaba elu meil paar kuud kindlasti ei tule,” tõdes Juhkam ja viitas, et amet saab päringuid kevadsuviste ürituste korraldamise kohta. “Enne juulit ei oska midagi lubada.”
Küsimuse peale, kas kaitsvat karjaimmuunsust ei hakka tekkima, andis Juhkam mõista, et elu on näidanud, et selle viiruse vastu immuunsus inimkehas üle poole aasta ei püsi, kuna organismi kaitsevõime hakkab langema ja inimesed on viirusele uuesti vastuvõtlikumad. “Saaremaal oli kevadel palju nakatunuid, ka selliseid, kes ilma testimata põdesid. Praegu on seal jälle nakatumine tõusutrendis.”
Juhkami teadmiste kohaselt ei anna vaktsineeriminegi pikaajalist kaitset, aga kaitseb raskelt põdemise eest. “Karta on, et sellest saab iga-aastane vaktsiin, eriti kui tekib üha uusi viirustüvesid,” tõmbas ta paralleeli regulaarse gripi vastu vaktsineerimisega.