Skip to footer
Saada vihje

Saarde võimukriisile ei paista lahendust

Saarde vallavanem Andres Annast (paremal) on ametis selle nädala lõpuni. Volikogu tööd juhib praegu senise esimehe Kalle Songa tagasiastumise järel Väino Lill (vasakul).

Kui üheksa Saarde vallavolikogu liiget eelmisel suvel koduvalla juhtimises võimupöörde ette võtsid, ütles volikogu esimeheks saanud valimisliidu Koduvald liider Kalle Song, et täiendab veidi senise vallavanema Eiko Tammisti lipukirja "Südamega Saarde” ehk "Südame ja mõistusega Saardes”. Nüüd tundub võimupöörajate mõistus otsas olevat, sest Song on pärast eelmisel nädalal esitatud tagasiastumispalvet volikogu lihtliige ja vallavanem Andres Annastki ei jätka tulevast nädalast selles ametis. Mantlipärijate suhtes pole aga kokkuleppele jõutud.

Kuidas vallajuhtimine jätkub ja mismoodi saavutada 15-liikmelises volikogus vähemalt kaheksa inimese toetusega võimuliit, mulluse võimupöörde eestvedajad öelda ei oska. Avalikkusega jagatavas infos nad nii väidavad.

"Seis on täpselt samasugune kui eelmise nädala volikogu istungil,” ütles volikogu aseesimees Väino Lill, kelle väitel pole tema läbirääkimisi pidanud, moodustamaks uus võimuliit ja leida vallajuhid.

Pärnu Postimehe andmeil oli Saarde senise võimukoalitsiooni liikmetel eile õhtul Zoomi keskkonnas koosolek, et leida võimukriisile lahendus.

Nüüdseks endine volikogu esimees Kalle Song soovitas vallajuhtimise tuleviku kohta küsida aseesimees Lille käest. “Mina panin koos Annastiga ameti maha,” lausus praegu puhkusel Song. Eilsel Zoomi koosolekul ta siiski osales, kuid selle vestlusteemasid ei kommenteerinud.

Küsimusele, kas järgmine vallajuht on kokku lepitud, jättis eelmine volikogu esimees samuti vastamata ja soovitas pöörduda Lille poole.

Valimisliitu Uus Saarde kuuluv Lill väitis aga, et ühtegi kohtumist pole olnud. "Kust te seda võtate?” uuris ta küsimuse peale, kas koalitsiooniliikmed kohtusid eile ja milliste tulemusteni siis jõuti.

Lille jutu järgi pole tehtud ka ettepanekut kutsuda kokku erakorraline volikogu istung, et ametisse saaks nimetada uue vallavanema ja valida volikogule esimehe.

Erakorralise istungi kokkukutsumine nõuab vähemalt neljandiku volinike allkirjadega ettepanekut ja istung võib seaduse järgi kõige varem toimuda nelja päeva pärast. "Minuni ei ole jõudnud ühtegi ettepanekut,” ütles Lill.

Song kinnitas, et ei soovi vallavanemaks saada. “Alati, kui siin miskit toimib, öeldakse: Song (hakkab vallavanemaks, toim),” märkis ta.

Küsimusele, kas senine üheksaliikmeline koalitsioon on jätkuvalt ühtne või on mõni liige vankrilt maha hüpanud, vastamiseks võttis Song väikse mõttepausi. Ja vastas taas, et “ei oska kommenteerida”, kuna on pärast volikogu esimehe ametist tagasiastumist puhanud ja eemal olnud.

Songa sõnutsi ei lähe Koduvalla esindajad akna alla istuma ja toetavad võimuliitu, kuid aktiivselt enam juhtimises kaasa ei löö. Sama kinnitas ta veel kahe oma valimisliidu liikme kohta, kes võimupöördes osalesid. “Kui keegi midagi välja mõtleb, siis ikka ütleme “jah”,” lausus ta.

Valimisliidu Koostöö esindaja Kadri-Aija Viik, kes mullusuvise võimupöördega volikogu esimehe kohalt maha hääletati, ütles, et temale pole seoses valla juhtimiskriisiga ühtegi ettepanekut tehtud. "Juhte on konkreetselt vähe: pärast vallavanema ja volikogu esimehe tagasiastumist on volikogus esimeheta nii revisjoni- kui sotsiaalkomisjon,” tõdes ta. "Kõik süüdistavad kõiki. Ma ei pea üldsegi võimatuks stsenaariumi, et volikogu ei suuda kahe kuuga esimeest ametisse nimetada, peab seetõttu laiali minema ja volikokku tulevad asendusliikmed.”

Viigi arvates tasub Saarde valla juhtimiskriisi juuri otsida haldusreformist. "Kui mujalgi Eestis ringi vaadata, võib näha, et mitmel pool käärib ühinemise tõttu. Kogukonnad ja inimesed, kes polnud seda kunagi harjutanud, pandi elama ühe teki alla,” nentis ta.

Praegu koalitsioonis Uue Saarde liige Janek Ilves ütles, et valimisliidus on omakeskis kriisi üle arutatud, kuid lahendust pole leitud.

Ilvese jutu järgi pole leitud niisugust persooni, kes suudaks valla juhtimise päevapealt üle võtta. "Vallavanema kohale peaks minu arvates asuma selline inimene, kes asuks kohe tööle ega hakkaks olukorraga alles tutvuma. Seni teda leitud ei ole, ehkki lahendusega on kiire,” tunnistas ta.

Eelmisel nädala teisipäeval teatasid nii Saarde vallavanem Andres Annast (Uus Saarde) kui volikogu esimees Kalle Song tagasiastumisest.

Annast põhjendas seda usalduskriisiga vallavalitsuse ja volikogu vahel. Song ütles, et tema astus tagasi solidaarsusest, sest osales mullusuvises võimupöördes, kui Annast vallavanemaks nimetati.

Eelmise aasta juuli keskel esitasid üheksa volinikku toonasele vallavanemale Eiko Tammistile ja volikogu esimehele Kadri-Aija Viigile umbusaldusavalduse, mis sai kokku läbiminekuks vajalikud hääledki. Umbusaldajate seas olid siis opositsiooni kuulunud Uue Saarde kõik viis esindajat: Väino Lill, Andres Annast, Janek Ilves, Heli Juhkamsoo ja Avo Tursk. Samuti volikogu ainus Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esindaja Margus Kukk ja võimuliidu valimisliidu Koduvald liikmed Kalle Song, Peep Paimre ja Ülo Liblik.

Pärast võimupööret valiti volikogu esimeheks Song ja aseesimeheks Lill. Vallavanemaks nimetati Annast, kes enne seda oli ametis Lääneranna vallavalitsuses.

Juhtimiskriis hakkas idanema läinud aasta lõpus, kui oma tagasiastumisest teatas vallavalitsuse liige Jaanus Männik (valimisliit Koostöö). Tema asemele nimetati Saarde maaspetsialist Andrus Lillemaa. Märtsi alguses lahkus vallavalitsusest Avo Tursk (valimisliit Uus Saarde) ja eelmise kuu algul teatas lahkumissoovist apoliitiline vallavalitsuse liige Külli Karu. Viimastel kuudel on ametist lahkunud veel valla humanitaarnõunik Annika Viibus ja sotsiaalnõunik Anu Eisenschmidt.

Kommentaarid
Vaba aeg
Tagasi üles