N, 2.02.2023

Pildid ja video ⟩ Põlengust teatanud naine nägi leekides maja juures värskeid jalajälgi

Täiendatud kell 16.10
Põlengust teatanud naine nägi leekides maja juures värskeid jalajälgi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Eile kella 22 paiku teatati, et Pärnumaal Saarde vallas Metsaääre külas põleb elamu. Kui päästjad kohale jõudsid, oli kahekorruseline maja üleni leekides ja mõne minuti pärast kukkus sisse katus. Kell 00.35 leiti rusudest hukkunu, tõenäoliselt majaomanikust 60aastane mees. 

Metsaääre külaplatsilt üle tee asuval traataiaga piiratud krundil kössitab söestunud ahervare, mis veel eile oli kahekorruseline eluase üksi elanud mehele. Maja ees kasvab noorte elupuude rida ja taga laiub avar aed marjapõõsaste ja mõne õunapuuga. Katuseta jäänud garaaži nurgas on ketassaag. Tellisseinale toetub metallist kasvuhoonekarkass, mille otsas talvitub kärbitud väätidega viinamarjapõõsas. Viinapuu okstel ripuvad tihedalt väikesed jääpurikad, mis moodustunud öise tulekustutusvee külmumise tagajärjel.

Eile õhtul langes eterniitkatusega silikaathoone seni teadmata põhjusel tuleroaks, võttes elu maja peremehelt Ivarilt. Teisest korrusest on järel vaid tagumine sein. Esimesel korrusel paistavad läbi avatud köögiakna tahmased potid-pannid, külmik ja puupliit. Väike köök paistab olevat ainus ruum kogu majas, kus laelauad "vaid" tahmunud, ülejäänud hoones on allakukkunud laelauad söestunud. Ümber õnnetuspaiga lebab valgel lumel siin-seal poolenisti põlenud soojustusvilla ja voodrilaudu. Maha on saetud maja kõrval kasvanud mänd.

Päästeameti pressiesindaja Marek Kiik tõdes: hoone on sedavõrd põlenud, et tulekahju tekkepõhjus pole selge. Politsei alustas mehe surma põhjuse uurimiseks kriminaalmenetlust paragrahvi alusel, mis käsitleb surma põhjustamist ettevaatamatusest.

Häirekeskusele andis põlengust teada Metsaääre küla elanik Merje Holm, kes käis õhtul kodunt ära ja naastes märkas läbi autoakna ühe koduküla maja akendes tulekuma ja elamu kohal suitsu. Naine peatas auto, imestas, et suitsuanduri heli ei kostnud, ja helistas häirekeskusse.

Mõne minuti pärast helistati häirekeskusest tagasi ja paluti täpsustada küla aadressi. "Meie külla saab kahest otsast, Laadi poolt tulles on silla kandevõime piiratud 2,5 tonnini, suured masinad peavad tulema ringiga Vaskrääma poolt," selgitas Holm, teades, et võõrastel on külla keeruline jõuda. Teise kõne lõppedes purunesid tulemöllus majal juba aknaklaasid ja õhku saanud leegid lahvatasid taeva poole.

"Sillapoolsest katusenurgast ja teeäärsest poolest lõi ka juba leegid välja," täpsustas Holm, kes teadis majaelanikku põgusalt. "Aeg-ajalt oli seda meest näha. Ma ei teadnud, kas ta oli kodus, aga lumel märkasin värskeid jälgi."

Holm nägi tuld võtnud räästa nurgas elektrikaablit ega tihanud hoonele lähemale minna.

"Sealsamas on naabrite masuudiküttel majake. Kartsin, et kui puit kuumeneb, see plahvatab," meenutas Holm oma hirmu. Õnneks olid üleaedsed naabruses elava memme juba õue ajanud.

Napilt mõnekümne meetri kaugusel põlenud majast asub lähimate naabrite elamu, kus eile õhtul oli kodus vaid eakas naine, kes mõne nädala eest Eestisse kolis. Naise minia Irina Grudina kuulis naabermaja põlengust kella 22 ajal Tallinnas tööl olles, kui toaaknast tulekahju märganud ja paanikas ämm pojale helistas, et too tuletõrjujad kutsuks. Et minia oli öövahetuses tööl, sai pere ise maale sõita täna hommikul.

27. detsembril kell 21.58 teatati, et Saarde vallas Metsaääre külas põleb elumaja.
27. detsembril kell 21.58 teatati, et Saarde vallas Metsaääre külas põleb elumaja. Foto: Erakogu

Grudina jutu järgi oli tuleroaks langenud majas ahiküte ja Ivar olnud suitsumees. "See inimene, kes meile maja müüs, rääkis, et Ivar on hea naaber. Tööl ta ei käinud, oli invaliid. Selline vaikne ja tore inimene," rääkis Grudina ja meenutas, et üleaedsega vahetati tihti oma aia köögivilju. "Vahel laenas mõne euro, aga alati maksis täpselt tagasi," oli naabril hukkunu kohta vaid head meenutada.

Kustutusvett said päästjad elamu lähedalt tiigist. Päästetööd lõpetati kell 2.10.

Lõuna päästekeskuse pressiesindaja teatel avastasid tulekahju kaugemal asunud inimesed. Päästjate saabumise ajaks olid leegid hoone katusest väljas ja inimelu päästa võimatu. Asjaolud viitavad, et majas puudusid töökorras suitsuandurid, mis oleksid põlengust varakult märku andnud, lasknud mehel majast väljuda ja eluga pääseda.

Päästjad juhivad tungivalt tähelepanu, et pühade ajal ei unustataks kontrollida suitsuanduri töökorras olekut. Patarei vahetuseks laest alla võetud suitsuandur tuleb kohe oma kohale tagasi paigaldada.

Saarde vallas Metsaääre külas hukkus majapõlengus 60aastane mees.
Saarde vallas Metsaääre külas hukkus majapõlengus 60aastane mees. Foto: Mailiis Ollino

Samuti peab olema hoolikas kütmisel ja vältima ahjude-pliitide ülekütmist, mille tõttu kütteseadmete osad liialt kuumenevad või sütib tekkivatest pragudest ümbrus. Soojasaamiseks on õige kütta korraga vähem ja paar korda päevas.

Sel aastal on Eestis tulekahjudes hukkunud 38 inimest, neist kaks Pärnumaal.

Mullu jättis tules elu 36 inimest.

Märksõnad
Tagasi üles