Skip to footer
Saada vihje

Marko Šorin: Assambleel tuli jutuks ka venelaste huvi vetsupottide vastu

Riigikogu välissuhete osakonna nõunik Anu Mõtsla ja Marko Šorin esindasid Vilniuses Eesti parlamenti.
  • Venemaa esindaja üllatas vaba maailma esindajaid.
  • Ukraina parlamentääri videokõne lõpetasid raketid.

Märtsis NATO parlamentaarse assamblee Eesti delegatsiooni juhiks valitud riigikogulane Marko Šorin osales reedest esmaspäevani Vilniuses assamblee kevadistungil, mis esmalt pidi toimuma Kiievis.

Ukrainas lahvatanud sõja tõttu tuli istungitele leida uus toimumiskoht ja Leedu võttis korraldamise enda peale: arutelu ja kuulamine toimus sealses seimis. 

“Arusaadavalt oli peateema Venemaa sõda Ukraina riigi ja rahva vastu. NATO parlamentaarne assamblee võttis vastu deklaratsiooni, millega mõisteti karmilt hukka Venemaa sõjategevus. Samas kinnitati toetust Ukrainale ja nende õigusele ise oma riigi saatuse üle otsustada,” rääkis sintlane ja lisas, et kõnealused teemad ei piirdu Ukrainaga: raportöörid esitasid kokkuvõtted nii terrorismi ja küberturvalisuse kui Afganistani teemadel.

Ülejäänud NATO riigid kuuluvad Balti riike praeguses olukorras tähelepanelikumalt kui varem.

Marko Šorin, NATO parlamentaarse assamblee Eesti delegatsiooni juht.

Šorini sõnutsi on Balti riigid säärastel kohtumistel traditsiooniliselt “oma klubis”, kus mitu teemat juba varem koos läbi arutatud ja vajadusel toetatud. “Teised NATO riigid on Balti riike praeguses olukorras tähelepanelikumalt kuulamas. Väga head suhted on ka soomlastega,” märkis Šorin.

Venemaa ja Valgevenegi olid kokkusaamisel esindatud. “Neid riike esindasid mõistagi opositsiooni esindajad, kes andsid küllaltki täpset teavet oma riikides toimuva kohta,” selgitas Eesti delegatsiooni juht. Asjaolud, millele opositsionäärid tähelepanu juhtisid, ülatassid Šorini hinnangul mõndagi vaba maailma esindajat.

“Ukraina delegatsiooni liige küsis, mis värk venelastel nende vetsupottidega on, mida Vene sõdurid trofeena varastavad. Venemaa esindaja selgitas, et kahurilihana kasutatavad noored mehed on pärit riigi vaesematest piirkondadest, sellest ka nende huvi ukrainlaste kodumasinate ja WC-pottide vastu,” vahendas Šorin.

Leedu pealinnas Vilniuses toimunud NATO parlamentaarse assamblee istungil kutsuti üles suurendama abi Ukrainale.

Valgevene esindaja aga avaldas arvamust, et Lukašenka ei saa oma sõjaväge ukrainlaste vastu kasutada. “Siis toimuks riigis pigem riigipööre ja see oleks tema viimane käsk presidendina,” leidis Šorin.

Üks Ukraina parlamendi liikmeid aga osales istungil otse rindelt. Tema neti teel edastatud esinemine oli plaanitud kuni viieminutine, et ta asukohta ei oleks võimalik välja peilida. “Ta pidi veel varem lõpetama, sest raketid hakkasid lendama ja tal tuli punkrisse minna,” tõdes Šorin.

Siis toimuks riigis pigem riigipööre ja see oleks tema viimane käsk presidendina.

Marko Šorin, NATO parlamentaarse assamblee Eesti delegatsiooni juht.

Šorini arvates oli kokkusaamine silmiavav: riikide seisukohad pruugivad olla väga erinevad mõnel teemal, mille suhtes meie seisukoht on selge. “Me ei tohi unustada riikide geograafilist asukohta, ajalugu ega olukorda riigis,” seletas Pärnumaalt valitud parlamendiliige ja tõi näiteks Soome ja Rootsi NATOga liitumise teema.

Kui enamikul riikidel on selge arusaam, et tegu on loomuliku ja kasuliku sammuga, siis Türgi nii entusiastlik ei ole. “See on selgelt vaid neile mõistetava argumentatsiooni tagajärg. Loodetavasti leitakse siin lahendus ja meie naabrid on peagi meiega samas liidus,” avaldas Šorin lootust.

Kevadistung lõppes Vilniuses üleeile ja Eesti delegatsiooni juht lendas tagasi Tallinna, et veel samal päeval Toompeale riigikogu istungile jõuda.

Kommentaarid
Vaba aeg
Tagasi üles