Tallinna loomaaed kutsub ka sel sügisel üles lasteaedu, õppe- ja huvikoole ning kogukondi üle Eesti osalema heategevuslikus kõrvitsate kogumiskampaanias.
Loomaaiaasukad ootavad Pärnumaal kasvanud kõrvitsaid
Varasematel aastatel on kampaaniast usinalt osa võtnud teiste seas Pärnumaa haridusasutused.
Tallinna loomaaia kommunikatsioonijuht Anita Tamm ütles, et eelmisel aastal oli üle Eesti vähem osalejaid, nii ka Pärnumaal, sest kõrvitsate kasvatamist segasid looduse vingerpussid: kord oli liiga kuiv, siis liiga märg ja viljad kippusid seetõttu kiiresti mädanema.
Küll aga toodi 2023. aastal Tõstamaa lasteaiast Tallinna loomaaeda 333 kõrvitsat ja kokku 622 kilogrammi aiasaadusi, Paikuse lasteaiast laekus 295 kilogrammi kõrvitsaid.
"Kõrvitsate kogumiskampaania on tore igasügisene traditsioon ning koolid ja lasteaiad on varem kogunud ja saatnud loomaaeda tohututes kogustes kõrvitsaid, mis rõõmustavad meie loomi ja rikastavad nende söögilauda,“ ütles Tallinna loomaaia direktor Kaupo Heinma.
Tallinna loomaaia söödaköögi juhataja Jelena Motorenko väitel nosivad kõrvitsat loomaaias meelsasti peaaegu kõik loomad ja linnud, neid antakse nii suurematele ehk elevantidele kui ka kõige pisematele närilistele.
Motorenko jutu järgi sööb elevant aastas 600 kilo kõrvitsat, kääbusmarmosett aga kõigest 0,12 kilo. Kõige rohkem pugivadki kõrvitsat sõralised, elevandid, ninasarvikud, ahvilised ja pärdiklased, aga seda oskavad hinnata ka roomajad ja kilpkonnad. Näiteks sööb stepikilpkonn aastas 0,55 kilo kõrvitsat. Paljud loomad nosivadki kõrvitsat loomaaias aasta ringi: sügisel kogutut on varasematel aastatel jagunud jaanuarini välja.
Kõrvitsaid kogutakse tänavu kampaania korras piiratud koguses ehk kuni kümme tonni. Muudest aiasaadustest kogutakse kolm tonni õunu, kaks tonni porgandeid ning tonn kaalikaid ja peete.
Tänavune kogumiskampaania kestab 23. septembrist 25. oktoobrini ning selles osalemiseks tuleb oma kool, lasteaed või kogukond registreerida. Täpsema info kampaania kohta leiab loomaaia kodulehelt.
Millised saadusi tuua sobib?
Loomaaeda tuleb tuua selliseid aiasaadusi, mis on inimeselegi söödavad, niisiis mitte plekilisi ega riknenuid.
Vältimaks seakatku ja muude haiguste ohtu, peavad kõik aiasaadused olema kasvanud alal, mis on piiratud ja kuhu metsloomadel puudub ligipääs.
Kõrvitsatele palutakse mitte peale joonistada ega kirjutada.
Andmed: Tallinna loomaaed