Päästjad jätkavad töökorralduse arutelu järgmisel aastal

Copy
Järgmisel aastal proovitakse leida raha, et päästjate töötasu 2026. aastal tõsta.
Järgmisel aastal proovitakse leida raha, et päästjate töötasu 2026. aastal tõsta. Foto: Tairo Lutter

Eilsel neljapoolsel kohtumisel Eesti päästeala töötajate ametiühingu, riigi- ja omavalitsusasutuste teenistujate ametiühingu, päästeameti ja siseministeeriumi vahel arutati päästjate-valveteenistujate tööaja muutmist. Koos otsustati, et töötüli vältimiseks 2025. aastal uut tööajakorraldust ei rakendata ja vaadatakse läbi kõik alternatiivid.

Seni on päästjad töötanud üksnes 24tunnistes vahetustes. Päästeamet plaanis muudatust planeerida kuni kaks 12tunnist päevast vahetust kuus ühe 24tunnise valve asemel. Teisisõnu: üks 24tunnine vahetus võinuks vajadusel muutuda kaheks 12tunniseks vahetuseks, mis tulnuks plaanida päevasele ajale.

Märkimisväärne osa päästjaid oli muudatuse vastu. Nende arvates ei lahenda muudatus päästeameti ressursiprobleeme. Küll leidsid nad, et see suurendab tööga kaasnevaid terviseriske ja vähendab töötajate sissetulekuid. Üle 90 protsendi päästjatest on sunnitud töötama teisel ja mõni kolmandalgi töökohal, võimaldamaks perele normaalset elatustaset. See on võimalik tänu ööpäevastele vahetustele.

"Päästjate töökoormus ja ohud, millega me iga päev kokku puutume, nõuavad suuremat tähelepanu ja pikaajalisi lahendusi. Arutelu tööajakorralduse üle jätkub küll järgmisel aastal, kuid ootame, et päästjaid kaasataks otsustusprotsessi juba varakult ning et töötingimused liiguksid paremuse poole ja palk tõuseks 2026. aastal vähemalt Eesti keskmise töötasuni," rääkis Eesti päästeala töötajate ametiühingu peausaldusisik Kalle Koop.

Päästjatel-valveteenistujatel on riigi julgeoleku ja inimeste heaolu tagamisel asendamatu roll. Iga päev vastutavad nad elude päästmise, ohtude tõrjumise ning keerulistes olukordades turvatunde pakkumise eest. Seetõttu on päästjate töötingimuste parandamine mitte üksnes päästjate, vaid kogu ühiskonna huvides.

Tagasi üles