/nginx/o/2025/05/13/16841332t1h43bf.jpg)
Eesti kaitseväe rahvusvahelisel suurõppusel Siil, millel osaleb ligemale 16 000 võitlejat, on viimastel päevadel pärnumaalastele silma jäänud sõiduautosuurune sõjaväedroon, mis on tiirutanud nii Pärnu ümbruses kui Liivi lahel.
Pärnu lennujaama käitusjuhi Erki Teemägi sõnade kohaselt toimuvad Briti jalaväe drooni lennud selle nädala lõpuni ja sel ajal on kindlaks määratud õhuruum ülejäänud õhusõidukitele suletud. Lennukeeld kehtib ka hobidroonidele.
Lennuliiklusteeninduse andmetel on õppusel osalevate droonide lennukoridor Pärnust Liivi lahe suunas Kihnu poole ning suvepealinnast ja Valga suunas.
Siilil harjutatakse õhuohust teavitamist mobiilirakenduse Ole Valmis! kaudu. Seose sellega kutsub õhuvägi üles kõiki inimesi märgatud lennuvahenditest rakenduse teel teada andma.
Naiskodukaitse loodud rakenduse Ole Valmis! abil saavad kasutajad kiiresti ja lihtsalt anda teada õhus märgatud lennuvahenditest, olgu tegu lennuki, helikopteri või drooniga.
“Vene Föderatsioon pommitab pidevalt Ukraina linnu ja kriitilist taristut tiibrakettide ja droonidega. Ukraina õppis neid õhuründevahendeid avastama, kaasates teiste seas oma elanikke,” ütles õhuväe ülem brigaadikindral Toomas Susi.
Susi selgituse kohaselt luuakse Eestiski sarnast võrgustikku, et kaitsevägi ja liitlased suudaksid õhuründe korral veel tõhusamalt meie riigi vastu sihitud raketid ja droonid alla tulistada.
Õhuohust teavitamise funktsiooni saab rakenduses Ole Valmis! kasutada 10.–20. maini, mil õppusel toimub aktiivsem lennutegevus.
Kõikidest lennuvahenditest võib teada anda kogu Eestis, kuid enim ootab kaitsevägi lennutegevuse infot just Ida-Eestis. Lennuvahendite tuvastamine ja edasine tegevus on õhuväe ülesanne.
Kaitsevägi loodab elanike aktiivsele osalusele, et luua koos Eestile parem kaitse.
Kui Ole Valmis! rakendus on kasutaja nutitelefonis olemas ja automaatsed tarkvarauuendused seadmes aktiveeritud, uuendub see koos õhuohuteavituse funktsiooniga automaatselt 10. mail. Kui automaatsed uuendused ei ole seadmes aktiveeritud, tuleb alates 10. maist rakendust kasutamiseks manuaalselt uuendada või see uuesti App Store‘ist või Google Playst alla laadida.
23. maini kestev suurõppus Siil hõlmab kogu Eestit. Põhilised alad, kus toimub lahinguline väliõppetegevus, on jagatud kaheks piirkonnaks: Kirde-Eesti ja Kagu-Eesti operatsioonialadel, valdavalt kaitseväe keskpolügoonil, ja Nursipalu harjutusväljal ning nende ümbruses. Peale selle harjutatakse tagala tegevust nii Lääne-, Põhja- kui Kesk-Eestis.
Tänavuse õppuse eesmärk on kontrollida rahvusvahelises raamistikus kaitseväe ja selle üksuste lahinguvalmidust, proovida praktiliste sooritustega järele kaitseväe võimekus reageerida ohustsenaariumile, harjutada läbi liitlasvägede kiire ja suuremahuline siirmine Eestisse, kontrollida reservväelaste valmisolekut ja värskendada nende sõjalist väljaõpet ning harjutada piirkondlikku sõjaliste ohtude tõrjet.
Õppusel hinnatakse Eesti diviisi 1. jalaväebrigaadi ja Kaitseliidu Kirde maakaitseringkonna määratud üksuste ülesannete täitmise vastavust standarditele.
Selle aasta Siilil pööratakse erilist tähelepanu nii uute liitlasüksuste sissetoomisele Eestisse kui nende üksuste vastuvõtmisele ja lõimimisele Eesti diviisi koosseisu koos viivitamatu lahingvalmiduse saavutamisega.
Siili üldjuht on kaitseväe juhataja kindralmajor Andrus Merilo. Õppuse elluviimist juhib kaitseväe peastaabi ülem kindralmajor Vahur Karus.
Õppusel osalevad Eesti ja NATO üksused.