P, 27.11.2022

Vabatahtlikud õpetavad abivajajat elustama

Annika Kuusik
, reporter
Vabatahtlikud õpetavad abivajajat elustama
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pärnus on võimalik elustamise põhitõdesid omandada homme spordihallis.
Pärnus on võimalik elustamise põhitõdesid omandada homme spordihallis. Foto: Mailiis Ollino

Täna alustab üle 100 vabatahtliku kiirabiasutustest, Eesti Punasest Ristist, kõrgkoolidest ja tervishoiuasutustest taaselustamise õpetamise aktsiooni “Sinu käed päästavad elu”, et õpetada inimestele tegutsemist äkksurma korral.

Pärnus on võimalik elustamise põhitõdesid omandada homme spordihallis, kus kella 15st 19ni annavad meedikud huvilistele ülevaate nii äkksurma olemusest, abi kutsumisest, kiirabi võimekusest kui ka südamemassaažist. Mannekeeni abiga mängitakse läbi tüüpiline äkksurma situatsioon, mille lahendamise etappide hulka kuuluvad äkksurma tuvastamine, kiirabi kutsumine ja esmane elustamine.

Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna kiirabi peaspetsialist Kalev Pahla kutsub inimesi üles aktiivselt kaasa lööma. “Kui näete kaubanduskeskuses õppenukuga toimetavaid meedikuid, minge ligi ja kuulake, mis neil teile öelda ja õpetada on,” ütles Pahla, kelle sõnutsi võib elustamise põhitõdesid ja -oskusi ootamatus olukorras vaja minna igal kodanikul. “See on see koht, kus riskivabalt on võimalik oskusi proovida ja parandada.”

Eestis sureb igal aastal südame äkksurma tõttu alla 1000 inimese, Euroopas umbes pool miljonit inimest. Haiglaväliste äkksurmade elustamisstatistika näitab, et Eestis tehakse enne kiirabi saabumist elustamisvõtteid 35 protsendil juhtudest, ellu jääb iga kümnes abivajaja. Riikides, kus elanike koolitamisele pööratakse süstemaatilist tähelepanu, rakendatakse südame elustamisvõtteid enne professionaalse abi saabumist 70 protsendil juhtudest ja ellu jääb iga viies abivajaja. 

Niisuguseid koolitusi on Eestis tehtud 2013. aastast ja meedikud osalevad aktsioonis töövälisel ajal priitahtlikena.

Märksõnad
Tagasi üles