Saada vihje

Piltuudis: rannaniidul puhkesid õide looduslikud gladioolid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Kabli linnujaama lähedal õitseb niidu-kuremõõk ehk maapaater, mida kui kaitsealust taime võib vaid imetleda.
Kabli linnujaama lähedal õitseb niidu-kuremõõk ehk maapaater, mida kui kaitsealust taime võib vaid imetleda. Foto: Urmas Luik

Kabli linnujaama juurest laudteed pidi mere poole astujal tasuks pilk hoida rannaniidul, kus õitsevad meie looduslikud gladioolid, niidu-kuremõõgad, mis on teise kategooria kaitsealune taimeliik.

Rahvasuu nimetab omapärast, punakaslillakate pisikeste õitega taime luhamõegaks, maapaatriks ja nabarautsikaks. Niidu-kuremõõga õied paiknevad paarikaupa tihedalt üksteise kõrval, nagu kardaksid üksi olla.

Niidu-kuremõõk õitseb juulist augustini ja suuremal hulgal saab seda taime täisilus imetleda Pärnumaa rannaaladel.
Niidu-kuremõõk õitseb juulist augustini ja suuremal hulgal saab seda taime täisilus imetleda Pärnumaa rannaaladel. Foto: Urmas Luik

Niiskuslembest taime leidub kõige rohkem Pärnumaa rannikul, mujal mandriosas kohtab teda juuli alguses harva ja asjatundjate arvates pole enamik inimesi niidu-kuremõõka oma silmaga näinudki ega tunne teda seepärast ära.

Vaba aeg
Tagasi üles