Uus analüüs ei näidanud Saari tiigi vees parasiite

Lääneranna vallas Koonga lähistel Pikaveres Saari tiigis ujumas käinud poistel tekkisid suvel pärast suplust nahale mädapunnid.

FOTO: Erakogu

Eesti keskkonnauuringute keskuse eelmisel nädalal Lääneranna vallas Pikaveres Saari tiigist võetud proov ei tuvastanud vees parasiite.

Juuli alguses tekkis Saari tiigis supelnud kohalikel lastel pärast ujumist kehale sügelev lööve, mille vee-ettevõttes Pärnu Vesi tehtud laborianalüüsi järgi põhjustas tiigivees elav veelindude ja tigude parasiit.

Augusti keskel paigaldas Lääneranna vald Saari tiigi juurde hoiatussildid ja eelmisel nädalal võttis sealt taas proovi keskkonnauuringute keskuse (EKUK) Pärnu labori atesteeritud veeproovivõtja.

Eile vallavalitsusele edastatud vastuses andis analüüse teinud Liina Grauberg teada, et mikroskoobi all ei tuvastatud midagi kahtlast, aga keskuses ei tööta vetikaspetsialistid.

“Analüüs ei näita midagi ebatavalist, mikrobioloogia ei ületa suplusveele kehtestatud norme. Vesi oli kenasti läbipaistev, seega ei saa kindlalt väita, et mingi vetikas seal tegutseb,” selgitas Grauberg.

Graubergi arvates võis lööbe põhjustada tiigimuda. ”Muda oli seal põhjas ikka korralikult. Minu tagasihoidlik arvamus on, et lööve võis ka mudast pärineda,” pakkus ta.

Lääneranna vallavalitsuse avalike suhete spetsialist Kristina Kukk avaldas kahetsust, et kahel tiigis ujunud noorel tekkis lööve, lootes, et nende paranemine kulgeb viperusteta.

“Siiski juhime tähelepanu, et mitteametlikes supluskohtades, olgu need karjäärid, tiigid, jõed, on ujumine omal vastutusel. Seda ka juhul, kui vastavat hoiatussilti pole paigaldatud,” lisas Kukk.

Partidel ja tigudel parasiteeriv Trichobilharzia ocellata.

FOTO: Tomáš Macháček

Juulis Pärnu Vees tehtud Saari tiigi vee analüüs näitas, et selle mikrobioloogia jäi normi piiresse, aga seal elas partidel ja tigudel parasiteeriv loom Trichobilharzia ocellata, kelle vees ujuvad vastsed põhjustavad inimesel nahaga kokku puutudes allergiat.

Terviseameti keskkonnatervise osakonna peaspetsialisti Lauri Liepkalnsi sõnutsi võib kokkupuude selle parasiidiga tekitada nahale põletikulise reaktsiooni, mida tuntakse suplejate sügelushaigusena.

Terviseamet andis poolteist kuud tagasi soovituse Saari tiigis mitte ujuda eeskätt lastel.

Tänavu on nahaärrituste kohta teateid tulnud muudestki Eesti supluskohtadest. Veelindude rände tõttu on nende parasiidid tõenäoliselt laialt levinud ja samalaadseid juhtumeid on ette tulnud muu hulgas Viljandi ja Meelva järves, Võrtsjärves, Suurlahe rannajärves ja Ähijärves.

Tagasi üles