Keskkonnaametil on silmad nii õhus kui vee all
Keskkonnaameti Pärnumaa järelevalvebüroo juht Toomas Õmblus selgitas, et õngitsemine ja spinningupüük on Pärnu jõel, ka Sindi kärestiku ümbruses lubatud, kuid püüda ei tohi lõhet ega meriforelli.
Praegu on rändekaladel kudeaeg ja kogu Eestis kehtivad lõhejõgedes rangemad püügipiirangud. Pärnu jões on lõhe- ja meriforellipüük keelatud aasta ringi, praegu kehtib just koelmute füüsilise kaitse nimel lisakeeld kalapüüdmiseks vette minna. “Ehkki ükski seadus ei keela vette minna ilma õngeta, võiks loodusesõber sellest praegu siiski hoiduda. Koelmut lõhuvad ju nii kalamehe kui niisama vees kondaja kummikud ühtmoodi,” põhjendas Õmblus.
Ahingu ja ka kätega püük on Eestis keelatud aasta läbi, just kudevate kalade kaitseks. Niiviisi on tõenäoline kätte saada kudev ja selle tõttu madalas vees paigal püsiv kala.
Keskkonnaamet kogub infot nii inimestelt, kes nende poole pöörduvad, kui järelevalve abil. Suur osa keskkonnaameti reide on plaanikohased ja põhinevad ohuanalüüsil. “Kui inspektorit ühes jõelõigus näha pole, ei tähenda see, et neid läheduses pole,” rääkis Õmblus.
Teated jõuavad keskkonnaametini riigiinfo telefonil 1247. Rikkumise kohta on vaja võimalikult täpset tunnistust. Teataja anonüümsus tagatakse, aga rikkumist tõendavad pealtnägija tunnistus, fotod, auto registreerimisnumber.
Pärnumaal töötab kalapüügi järelevalve heaks viis inspektorit, kelle tööpiirkond ulatub Iklast Matsaluni. Siin kandis on palju vett ja kala ning omajagu nii kutselisi kui harrastuskalamehi. Järjest rohkem aitab järelevalvet teha tehnika: tänu droonidele on ametnikel silmad nii õhus kui vee all.
“Sel talvel saame esimest korda kasutada allveedroone,” rääkis Õmblus uuendusest.
Vabatahtlikest kalakaitsjaist on Õmbluse sõnutsi suur abi. Eriti kudeajal. Järelvalvebüroo juht avaldas heameelt, et viimastel aastatel tegutsevad Eesti kalastajate seltsi vabatahtlikud Pärnumaalgi.
Kudeajal on kontroll tihedam ja siin mail käivad abiks mujalt piirkondade inspektoridki. Kus ja millal, jätab amet enda teada. Samuti sõidetakse kohale, kui tuleb teade mõnelt rikkumise pealtnägijalt. Näiteks on nähtud keelatud püügivahendiga inimest vees või keelatud kala kaasavõtmist.
Õmbluse sõnutsi reageerivad nad teadetele esimesel võimalusel. Politseiga tehakse samuti koostööd.
Vajaduse järgi on töövälisel ajal maakonnas valves kas keskkonnakaitseinspektor või paar, kuid röövpüügiteadetele ei reageeri üksnes valveinspektor. Kalakaitseinspektorid teevad kudeajal tihedat tööd õhtuti, öösiti ja nädalvahetustel.
Keskkonnaamet teeb Sindis järelevalvet iga päev ja kalamehi on kontrollitud hulgaliselt. Sel aastal ei ole Sindi kärestikul kedagi röövpüügi tõttu karistatud. (PP)