P, 4.06.2023

Vaimse tervise kohvikusse tullakse nii suhteprobleemidega kui üksildustundest

Pärnu Postimees
Facebook Twitter
Comments
Peaasi.ee projektijuht Sandra Liiv.
Peaasi.ee projektijuht Sandra Liiv. Foto: Erakogu

Iga kuu viimasel laupäeval kõikjal Eestis vaimse tervise kohvikuid korraldav Peaasi.ee avab sel nädalavahetusel Pärnus ukse kohvikus Cafe XS, kus vaimse tervise esmaabi koolituse läbinud vabatahtlikud pakuvad end toetavaks kuulajaks ja vajadusel suunavad professionaalset abi kasutama.

“Vaimse tervise kohvikusse tullakse mitmesuguste muredega: sassi läinud peresuhted, üksildus, mahajäetuse tunne, motivatsiooni puudus, aga ka suitsiidsete mõtete tõttu. Sageli aitab vabatahtlik mure sõnastada ja normaliseerida,” rääkis Peaasi.ee projektijuht Sandra Liiv.

“Vaimse tervise raskuste normaliseerimine on tunnistamine, et kõigil on vahel raske ja see on okei. Püüame inimesi julgustada  muresid jagama, sest oma vaimse tervise raskusi ainult endale hoides võib varjamisest tekkida lisakoorem,” lausus Liiv.

Vaimse tervise raskustest rääkimiseks võib vaimse tervise kohvikus kasutada Peaasi.ee lood vestlusmenüüd, mis kergendab jutu alustamist.

Teemad, mille tõttu vaimse tervise kohvikusse vestlema tullakse, võivad olla väga rasked. On olnud olukordi, kus inimene saabub vestlusele nuttes või on endasse tõmbunud.

“Sellistel puhkudel on vestlusmenüü abiks kas või selleks, et inimene saab hetkeks süveneda menüü lugemisse,” selgitas Liiv.

Vaimse tervise kohvikusse on oodatud kõik inimesed, kes soovivad jagada oma vaimse tervise raskusi või on mures lähedase vaimse tervise pärast ja soovivad nõu küsida.

Kohvikus viibivad vabatahtlikud on läbinud vaimse tervise esmaabi koolituse, kus nad omandasid toetava kuulamise ja vaimse tervise esmaabi pakkumise oskusi. Vabatahtlikud on vaimse tervise kohvikus eraldi märgistatud lauas valge T-särgiga, millel on kiri “Olen olemas”. Vaimse tervise kohvikus saab kohapeal lugeda või koju lugemiseks kaasa võtta ärevuse, depressiooni ja vaimse tervise esmaabi töövihikuid.

Eelmisel kuu lõpus oli vaimse tervise kohvik avatud Pärnu muuseumis.

Peaasi.ee tegeleb vaimse tervise edendamise, probleemide ennetuse, varase sekkumise ja häbimärgistamise vähendamisega meie ühiskonnas.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles