Järelvaadatav Pärnus tutvustati maalihkeuuringut

Pärnu Postimees
Copy
Pärnumaa on oma geograafilise asukoha tõttu eriti vastuvõtlik kliimamuutustega kaasnevate ilmastikunähtuste suhtes ja üks ulatuslike tagajärgedega ohte on maalihked, mida soodustab piirkonna nõrk savipinnas.
Pärnumaa on oma geograafilise asukoha tõttu eriti vastuvõtlik kliimamuutustega kaasnevate ilmastikunähtuste suhtes ja üks ulatuslike tagajärgedega ohte on maalihked, mida soodustab piirkonna nõrk savipinnas. Foto: Urmas Luik

Euroopa Komisjoni projekti Regions4Climate raames toimus suvepealinnas seminar “Kliimakindlam Pärnumaa: kaldaalade kaitse ja kasutamine”, kus esmatutvustati Tartu ülikooli teadlaste tehtud uuringut, mis keskendub Pärnu linna nelja jõe lihkeohtlikele lõikudele.

Viimastel aastatel on Eesti, sealhulgas Pärnumaa, kogenud kliimamuutuste mõju, mis väljendub äärmuslikes ilmastikunähtustes nagu põud, kuumalained, tugevad vihmasajud, üleujutused ja maalihked. Need mõjutavad märkimisväärselt  kohalike inimeste füüsilist ja vaimset tervist ning töö- ja elukeskkonda.

Pärnumaa on oma geograafilise asukoha tõttu eriti vastuvõtlik kliimamuutustega kaasnevate ilmastikunähtuste suhtes ja üks ulatuslike tagajärgedega ohte on maalihked, mida soodustab piirkonna nõrk savipinnas.

Uuringud on tõestanud, et nii looduslikud protsessid kui inimtegevus, sealhulgas pinnase veesisalduse ja nõlvakalde muutmine, suurendavad olulisel määral maalihete riski.

Seminaril tuli jutuks Regions4Climate projekt ja selle tegevus Pärnumaal; samuti kliimamuutuste mõju Pärnumaale, eriti seoses maalihetega; Pärnu linna maalihete uuringu tulemuste esmatutvustus ja veekaitseliste piirangute olulisus ja eesmärgid.

Regions4Climate’i eesmärk on edendada innovaatilisi lahendusi, mis suurendavad eri piirkondade vastupanuvõimet kliimamuutustele. Koostöös huvirühmadega töötatakse välja uued tehnoloogiad, ärimudelid ja poliitikameetmed. Eestist osalevad projektis sihtasutus Pärnumaa Arenduskeskus, Pärnu linn, Stockholmi keskkonnainstituudi Tallinna keskus ja keskkonnauuringute keskus ja see kestab 2027. aasta lõpuni.

Tagasi üles