Riigikogu peab otsustama, kas Eesti asub tuumaenergeetikat arendama või ei. Komisjonis tehakse täna arutelu ots lahti: tuumaenergia kasutuselevõtu toetamist asub vaagima keskkonnakomisjon.
Tuumaenergia arutelu saab riigikogus hoo sisse
Keskkonnakomisjoni esimees Igor Taro rõhutas, et tuumaenergia kasutuselevõtt vajab laiapindset arutelu. „Vaja on panna paika reeglid, milliseid keskkonna- ja ohutusstandardeid peab iga tuumaenergiaprojekti arendaja minimaalselt täitma. Samuti on vaja otsustada, millise kuluga oleme valmis tagama 10, 15 või 20 aasta pärast võimalused võtta kiiresti kasutusele heitmevaba energiatootmisviis,” selgitas Taro.
Taro tõi esile, et tuumaenergia olelusringi analüüs näitab: isegi võttes arvesse kogu protsessi keskkonnamõju, jääb selle süsinikujalajälg samasse vahemikku, milles on vähese heitmega päikese- ja tuuleenergia. Muude fossiilsete või biokütustel põhinevate alternatiivide heitmemõju on kümneid kordi suurem. „Tuumaenergiaga kaasneb samuti katsumusi, millest tõsisemad on tuumajäätmete lõppladestus ja julgeolekurisk, millele viitasid asjatundjad riigikogus olulise tähtsusega riikliku küsimuse arutelul,“ rääkis Taro. Tema hinnangul on mitugi neist ületatavad tuumaenergiaalase seadustiku loomise kaudu.
Tuumajaamale sobivate asukohtade nimekirjas on endiselt Pärnumaagi, täpsemalt Varbla kant. Praeguseks on välja sõelutud 15 piirkonda, kuhu tuumaelektrijaam sobiks. On välja käidud, et kui riik peab tuumajaama Eestisse mõistlikuks, võiks see valmida 2035. aasta paiku.
Riigikogu menetluses on eelnõu “Tuumaenergia Eestis kasutuselevõtu toetamine”, mis lubab riigis alustada tuumaenergia kasutuselevõtu ettevalmistamist ja selleks sobiva õigusraamistiku loomist. Eelnõu on tänasel täiskogu istungil esimesel lugemisel.
Keskkonnakomisjoni arutelule on kutsutud hulk asjaomaste organisatsioonide ja asutuste esindajaid. Keskkonnakomisjoni istungilt algab kell 14 veebiülekanne.
Peale tänase esimese arutelu komisjonis, kus käsitletakse keskkonna- ja looduskaitse aspekte, on kavas korraldada 4. juunil teine energeetikateemaline arutelu koos majanduskomisjoniga.