Politseile anti teada, et mais sekkuti kahe ettevõtte omavahelisse kirjavahetusse ning näiliselt välisriigi partnerettevõttena edastati Eesti firmale e-kirja teel valeandmed. Seetõttu tegi Eesti ettevõte ülekande arveldusarvele, mis tegelikult ei kuulunud partnerile.
Küberpettuse ohvriks langenud ettevõte maksis kelmidele tuhandeid eurosid
Kahju tekitati 12 666 eurot.
Lunarahanõuete kõrval on levinud arvepettused, mille eeldus on see, et pätid on juba näiteks õngitsusega pääsenud süsteemi sisse. Riigi infosüsteemide ameti (RIA) intsidentide käsitlemise osakonna infoturbe ekspert Joosep Sander Juhanson selgitas möödunud aastal Pärnu Postimehele, et kontole ligipääsu saajad on kavalad. Tehakse automaatne e-posti filter, mis saadab sõna "arve" sisaldava kirja kolmandal aadressil. Sissetulevast kirjakastist see kustutatakse. Meilikonto tegelik omanik ei pruugi esiti midagi märgata.
"Tuleks mingid reeglid paika panna, näiteks: enne makse tegemist anna teisele isikule ka teada või helista," pakkus RIA analüüsi- ja ennetusosakonna analüütik Kaisa Vooremäe lahenduse, mis aitaks selliseid olukordi vältida. Kahtlust võiks äratada seegi, kui näiteks kauasel kliendil kontonumber muutub.
Praeguse juhtumi puhul alustati kriminaalmenetlust arvutikelmuse paragrahvi alusel.