Küünlad sümboliseerisid neid inimesi, kes siit küüditati

Eno-Gerrit Link
, veebitoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
MTÜ Kultuur Aitab Hingata juhatuse liige Hannele Känd süütas koos sõpradega juba kustunud küünlaid, et mõnedki neist platsile alles jääks.
MTÜ Kultuur Aitab Hingata juhatuse liige Hannele Känd süütas koos sõpradega juba kustunud küünlaid, et mõnedki neist platsile alles jääks. Foto: ANTS LIIGUS/PRNPM/EMF

Eile mõni minut pärast kella 21 välismaalastest tuttavatega Martensi platsile märtsiküüditamise ohvrite mälestamiseks küünalde süütamist vaatama tulnud MTÜ Kultuur Aitab Hingata juhatuse liige Hannele Känd oli väga üllatunud, kui kopaga traktor põlevaid küünlaid kokku lükkas.

„See oli ootamatu ja väga inetu žest. Imestasime, miks nii tehakse,“ ütles Känd, kes samuti eile Martensi platsil küünla põlema pani. „Küünlad sümboliseerisid ju neid inimesi, kes siit küüditati.“

Kännu sõnutsi olid teisedki märtsiküüditamise mälestuspäeval küünlaid süütama tulnud inimesed nähtu peale pahased. „Rääkisin paari inimesega. Nende jutu järgi olid töömehed saanud käsu küünlad kell 21 kokku lükata. Töömeestega ma vaidlema ei läinud, aga need, kes sellise käsu andsid, oleksid võinud enne natukene mõtelda.“

Hannele Känd märkis, et on ise selliseid üritusi korraldanud, kus küünlad põlema pannakse ja hiljem koristatakse. „See on täiesti loomulik, et küünlad pärast üritust ära koristatakse. Küünalde süütamine Martensi platsil oli välja reklaamitud kella 18st 21ni. Kuna küünal põleb mitu tundi, oleks võinud neid koristama hakata südaöö paiku, mitte punkt kell 21, kui üritus ametlikult läbi sai.“

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles